Kako bi zaštitila žene i pomogla im da izađu iz prostitucije, Ženska mreža Hrvatske zatražila je od vlasti Republike Hrvatske da usvoje takozvani nordijski model zakona o prostituciji, kao što je to prije nekoliko dana učinila Francuska
Model koji je na snazi u Švedskoj i Norveškoj te na Islandu usvojila je prije tjedan dana i Francuska glasajući za kažnjavanje makroa i muškaraca koji kupuju žene u prostituciji i tako se svrstala u red onih država koje se protive kažnjavanju seksualno eksploatiranih žena.
Nedvosmislenu odluku da se stane na put muškoj eksploataciji i zlostavljanju žena u prostituciji pozdravile su aktivistkinje i organizacije Ženske mreže te pozivaju i Republiku Hrvatsku da slijedi isti primjer.
'Da bi se ostvarilo postojanje suvremenog demokratskog društva, nužno je iskorijeniti prostituciju, a prvi korak u tome je potpuno odbacivanje ideje da su žene roba koju se može kupiti, prodavati i seksualno iskorištavati. Trgovci ljudima i svodnici profitiraju na ekonomskoj, socijalnoj, političkoj i pravnoj podčinjenosti te ovisnosti žena', upozorava Ženska mreža Hrvatske.
Ističu i da je u zemljama u kojima je uvedena kriminalizacija kupaca žena u prostituciji došlo do drastičnog smanjenja iskorištavanja žena prostitucijom, koju treba shvatiti kao oblik iskorištavanja žena i djece i riječ je o ozbiljnom društvenom problemu koji ne šteti samo ženi koja je u prostituciji, nego svim ženama i društvu u cjelini.
Prostitucija je u Republici Hrvatskoj regulirana Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira, a on je na snazi još od 1977. godine, uz nekoliko izmjena i dopuna te kažnjava najranjivije u prostituciji, najviše žene, što ukazuje na to da država ponovo krivi žrtve.
O prijedlogu navedenog zakona posljednji put se raspravljalo prije tri godine na sjednici Odbora za ravnopravnost spolova, na kojoj je zaključeno da je zbog evidentnih promjena u društvenim odnosima, zahtjeva struke te promjena nastalih donošenjem Prekršajnog i niza drugih zakona nužno pristupiti izradi novog zakona, podsjećaju u Ženskoj mreži Hrvatske i upozoravaju da je od tada do danas taj zakon na dnu liste dnevnog reda Sabora i o njemu se više nije raspravljalo.
U posljednjoj raspravi o prijedlogu zakona pravobraniteljica za ravnopravnost spolova iznijela je stav da bi se u potpunosti trebao primijeniti tzv. švedski model, podsjeća Ženska mreža Hrvatske, dodajući da je pravobraniteljica naglasila i da prostitucija predstavlja eksploataciju žena te nasilje nad ženama.
Ženska mreža Hrvatske posljednjih 15 godina zagovara nordijski model zakona o prostituciji, čija puna primjena zahtijeva brisanje članka 12. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira i reguliranje prostitucije isključivo kroz kazneno zakonodavstvo tako da se dekriminaliziraju osobe u prostituciji i kažnjavaju kupci, te od Republike Hrvatske traži da stane 'na stranu žena, nudeći im zaštitu i programe financijske i psihosocijalne podrške za izlazak iz prostitucije, a ne kažnjavanje'.