Zastupnici vladajućih pohvalili su u Saboru reformski karakter Zakona o mirovinskom osiguranju, a SDP-ov Boris Piližota ocijenio je da tu nije riječ ni o kakvoj reformi nego o prikrivanju te da će biti potrebne dodatne mjere za financijsku sigurnost i dostojanstven život umirovljenika
"Ovim zakonom dobit ćemo samo još jedan papir koji pokušava prikriti koliko je stvarnost daleko od dostojanstva. Ovo nije reforma, ovo je zakrpa. Ovo nije pitanje brojeva ovo je pitanje poštovanja", rekao je Piližota (Klub SDP-a) tijekom rasprave o novom Zakonu o mirovinskom osiguranju. Iako smatra da novi zakon donosi i određene pozitivne pomake, izrazio je očekivanje da vladajući do drugog čitanja zakona uvaže SDP-ove prijedloge kojima bi se reformirao model mirovinskog sustava.
Tako predlažu model trajnog i održivog povećanja mirovina promjenom formule usklađivanja mirovina jer omjer 85:15 u korist optimalnijeg faktora za umirovljenike je premalo. Predlažemo da se mirovine usklađuju u 100 postotnom iznosu prema faktoru povoljnijem za umirovljenike a ne za vladu, kazao je.
IZ SDP-a predlažu i uvođenje trajnog dodatka, tj. odmah povećanje od deset posto u prvoj godini, a potom po pet posto u svakoj u slijedeće tri godine. Također, predlažu model progresivnog rasta mirovina te zaustavljanje mirovinskog pada jer od 2016. do danas pao omjer odnosa mirovina i plaća.
Inflacija 'pojela rast plaća i mirovina'
Piližota je upozorio da je inflacija dodatno osiromašila umirovljenike jer su cijene osnovnih živežnih potreba poskupjele više od 35 posto, dok su kruh i krumpir poskupili više od 60 posto, a umirovljenici najveći dio svojih primanja troše na te proizvode.
HDZ-ova Majda Burić odbacila je ocjenu da je inflacija "pojela rast plaća i mirovina" istaknuvši da su mirovine i plaće rasle brže od inflacije. "Ako je itko išta 'pojeo' vezano uz mirovine i mirovinski sustav onda je SDP 'pojeo' mirovine u mandatu vlade tadašnjeg premijera Zorana Milanovića kada su mirovine u prosjeku rasle za skromnih dva posto ili desetak eura", rekla je.
Burić je ocijenila da je SDP i u rujnu 2024. pred saborske zastupnike stavio "vrlo površan i populistički" prijedlog Zakona o mirovinskom osiguranju, koji je odbijen.
Napominjući kako treba podržati svaku pomoć umirovljenicima, Damir Bakić (Klub Možemo!) rekao je da se protive "točkastim" izmjenama zakona, posebice prigodnim dodacima.
"Za nas je pravi put sistemska i trajna povišica mirovina, ali ne linearna", poručio je.
Pozdravivši ukidanje penalizacije za prijevremeno umirovljenje s navršenih 70 godina života, upozorio je da je to nepravedno prema ženama jer će 2030. biti godina kada će biti usklađenje vezano uz odlazak u mirovinu.