spor koj traje desetljećima

Patrijarh Porfirije u Sloveniji uvjetno osuđen zbog mobinga svećenika

10.07.2026 u 19:33

Bionic
Reading

Okružni sud u Ljubljani osudio je patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija na uvjetnu kaznu nakon dugogodišnjeg spora s bivšim ljubljanskim parohom Željkom Lubardom

Patrijarhu Srpske pravoslavne crkve Porfirije osuđen je tako na uvjetnu kaznu od četiri mjeseca zatvora s rokom kušnje od godinu dana te uvjetnu novčanu kaznu od 10.000 eura, također uz jednogodišnji rok kušnje, piše Nova.rs.

Presuda je donesena u postupku pokrenutom nakon dugogodišnjeg spora s bivšim ljubljanskim parohom Željkom Lubardom. Lubarda je tvrdio da je godinama bio izložen mobingu nakon što je odbio povući kaznenu prijavu protiv svećenika Perana Boškovića zbog navodnih financijskih malverzacija te da je tadašnji mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije imao ključnu ulogu u njegovu progonu. Slovenski sud ranije je u radnom sporu utvrdio da je Lubarda bio žrtva zlostavljanja na radu, što je poslužilo kao temelj za kazneni postupak.

Srpska pravoslavna crkva odbacila je presudu i optužbe, navodeći da Porfirije nije bio uredno obaviješten o postupku niti je imao priliku očitovati se o optužbama. Iz SPC-a tvrde da je riječ o politički motiviranom procesu usmjerenom protiv Crkve i njezina poglavara.