projektni natječaj

Nakon 45 godina čekanja: Jarunski most konačno ide u realizaciju, evo koliko će koštati i kada kreću radovi

01.06.2026 u 09:56

Bionic
Reading

Grad Zagreb raspisao je Projektni natječaj za idejno tehničko-oblikovno rješenje mosta preko rijeke Save u koridoru produžene Vrapčanske ulice (Jarunski most), projekta koji će značajno pridonijeti budućoj vizuri grada

Novi most preko Save bit će prvi izgrađen na zapadu grada nakon 45 godina, a ujedno tek treći zagrebački most s tramvajskom prugom.

'Jarunski most jedan je od najvažnijih razvojnih projekata Zagreba u narednim godinama. Osim što će rasteretiti promet na zapadu grada, donijet će novu tramvajsku vezu između Trešnjevke i Novog Zagreba, bolje povezati velike gradske kvartove te otvoriti nove mogućnosti razvoja prostora uz Savu', poručio je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba.

Most će biti dug 625 metara i širok 38 metara, s četiri prometne trake, tramvajskom prugom, biciklističkom infrastrukturom i pješačkim koridorima. Njegovom izgradnjom rasteretit će se Jadranski most te prometni pravci na zapadnom ulazu u grad, osobito Zagrebačka avenija, Horvaćanska i Savska cesta, kao i rotor Remetinec. Novi most ujedno će poboljšati pristup budućoj Nacionalnoj dječjoj bolnici i Sveučilišnoj bolnici u Blatu.

Podsjećamo, gradonačelnik Tomašević nedavno je imenovao ocjenjivački sud s deset stručnjaka iz područja građevinarstva, prometa, arhitekture i urbanizma. Cilj ovog natječaja je odabrati rješenje koje će, uz funkcionalnost i prometnu učinkovitost, Zagrebu donijeti novi prepoznatljiv simbol.

Maksimalna vrijednost novog mosta iznosi 140 milijuna eura bez PDV-a, a ocjenjivački sud može odabrati rješenje čija bi vrijednost bila i znatno niža. Imovinskopravni odnosi za sam most riješeni su u cijelosti, a za dio trase produžene Vrapčanske ulice u tijeku su postupci izvlaštenja i druge pravne procedure.

Temeljem ovog natječaja s autorom odabranog idejnog rješenja sklopit će se ugovor za izradu idejnog projekta s ciljem ishođenja lokacijske dozvole. Početak radova očekuje se sredinom 2028. godine.