Susret američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegova južnoafričkog kolege Cyrila Ramaphose u Ovalnom uredu pretvorio se u politički performans bez presedana. Neposredno prije dolaska Ramaphose, pomoćnici Bijele kuće unijeli su dva velika televizora u West Wing – bila je to priprema za ono što je uslijedilo
Trump je potom naredio da se priguše svjetla i pustio video koji navodno prikazuje napade na bijele farmere u Južnoj Africi, koristeći to kao 'dokaz' za svoju tvrdnju o progonu i 'genocidu' nad bijelim Južnoafrikancima. Ramaphosa, vidno zatečen, nije imao priliku reagirati prije nego što su mediji dobili gotov narativ. Trump je, držeći isprintane članke pred kamerama, ponavljao fraze poput 'Smrt, smrt, užasna smrt'.
Zasjeda u kojoj južnoafrički čelnik nije imao šanse
Kako piše CNN, cijela scena bila je unaprijed planirana. Video je gotovo odmah nakon prikazivanja objavljen na službenim kanalima Bijele kuće, a članci kojima je Trump mahao podijeljeni su online. Iako je Ramaphosa pokušao smireno objasniti stvarnu situaciju u svojoj zemlji i osporiti Trumpove tvrdnje, američki predsjednik ostao je nepopustljiv.
'To što ste vidjeli u tim govorima nije vladina politika. Južna Afrika je višestranačka demokracija u kojoj svatko može slobodno izraziti svoje mišljenje', rekao je Ramaphosa nakon incidenta, referirajući se na isječke opozicijskog političara Juliusa Maleme koji u videu poziva na nasilje nad farmerima. 'Politika naše vlade potpuno je suprotna od onoga što je on govorio.'
'Na Zapadu ništa novo'
Trumpovo inzistiranje na priči o 'ugroženim bijelim farmerima' nije novost – još tijekom prvog mandata zagovarao je prijem bijelih Južnoafrikanaca kao izbjeglica. Nedavno je 59 njih primilo izbjeglički status u SAD-u. Istovremeno, administracija je zamrznula pomoć Južnoj Africi i protjerala njezina veleposlanika.
U središtu spora su i južnoafrički zakoni o korektivnim mjerama nakon apartheida, koje Trump često uspoređuje s američkim programima raznolikosti, a koje također želi ukinuti.
Sastanku je prisustvovao i Elon Musk, južnoafrički milijarder i jedan od Trumpovih savjetnika u ranim mjesecima drugog mandata. Musk je Bijeloj kući prigovorio što mu Južna Afrika ne dopušta pružanje Starlink interneta zbog zakona o vlasništvu crnaca. Južnoafrička vlada došla je na sastanak s kompromisnim prijedlogom – no nije pomoglo.
Trump pritom nije dao Musku riječ. 'Elon je iz Južne Afrike, i ne želim da govori o tome. Mislim da nije fer prema njemu', rekao je.