Realizacija Južne plinske interkonekcije i američke investicije trebaju biti dio puta Bosne i Hercegovine prema zapadnim integracija i njezina strateškog partnerstva sa SAD-om, ocijenila je potpredsjednica HDZ-a BiH Darijana Filipović u razgovoru s dužnosnicima ministarstva energetike u Washingtonu.
Filipović, koja s izaslanstvom boravi u višednevnom posjetu Sjedinjenim Američkim Državama, razgovarala je u Washingtonu sa zamjenikom pomoćnika ministra za multilateralnu suradnju i razvoj tržišta američkog Ministarstva energetike Williamom Schiranom, zamjenikom pomoćnika ministra za Europu, Euroaziju, Afriku i Bliski istok Danielom Byersom te stručnjakom za međunarodne odnose u Uredu za europske i euroazijske poslove Peteom Gianninom.
Po priopćenju iz HDZ-a BiH, u središtu razgovora bile su mogućnosti novih američkih ulaganja u energetski sektor BiH, energetska sigurnost, razvoj infrastrukture i novih tehnologija te Južna plinska interkonekcija i mogućnost pristupa američkom ukapljenom prirodnom plinu preko Hrvatske.
'Kada je u pitanju Južna plinska interkonekcija, vrijeme je da prijeđemo s dogovora na provedbu. Bosna i Hercegovina ima priliku svoj europski i zapadni put i strateško partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama pretvoriti u nešto što će ljudi konkretno osjetiti u svojim životima', kazala je.
Dodala je kako energetska sigurnost nije samo pitanje opskrbe energentima, nego i gospodarske konkurentnosti, privlačenja novih ulaganja i otvaranja radnih mjesta.
Filipović je zahvalila američkom ministru energetike Chrisu Wrightu i Ministarstvu energetike SAD-a na angažmanu vezanom uz Južnu plinsku interkonekciju.
Južna interkonekcija trebala bi povezati plinski sustav BiH s hrvatskim plinskim sustavom, čime bi se zemlji otvorio novi pravac opskrbe i mogućnost pristupa plinu koji preko hrvatske infrastrukture može dolaziti i s LNG terminala na Krku. BiH se trenutačno opskrbljuje ruskim plinom preko Srbije.
Hrvatska i BiH potpisale su proljetos međudržavni sporazum o izgradnji Južne interkonekcije u Dubrovniku. Krajem srpnja Vijeće ministara BiH utvrdilo je prijedlog odluke o njegovoj ratifikaciji, koja sada treba proći daljnju proceduru u BiH.
Plinovod s Hrvatskom trebala bi u BiH realizirati američka kompanija AAFS Infrastructure and Energy, koju vode Jesse Binnall, bivši odvjetnik Donalda Trumpa, i Joseph Flynn, brat Michaela Flynna, bivšeg Trumpova savjetnika za nacionalnu sigurnost.