Rusija troši rekordne iznose na obranu, ali zaostaje u izgradnji napredne moderne vojske koja joj je potrebna za buduće ratove, tvrdi se u novom izvješću
Ruska invazija na Ukrajinu izazvala je sveobuhvatne sankcije koje su ne samo oštetile njezinu sposobnost nabave napredne tehnologije, već su i oslabile njezinu vojno-znanstvenu bazu, napisao je Mathieu Boulegue, konzultant u londonskom think tanku Chatham House, u izvješću objavljenom u ponedjeljak, prenosi Business Insider.
'To pak utječe na stopu vojnih inovacija, istraživanja i razvoja. Što je još važnije, određuje kako će Kremlj voditi rat u budućnosti', napisao je Boulegue, stručnjak za euroazijska sigurnosna i obrambena pitanja.
Najveća potrošnja na obranu od Hladnog rata
Rusija će ove godine potrošiti 6,3 posto svog BDP-a na obranu, što je najviša razina nakon Hladnog rata. Međutim vojno-industrijski kompleks zemlje 'degradiran' je trgovinskim ograničenjima i zahtjevima ratne proizvodnje, prema izvješću.
'Ruska sposobnost proizvodnje vojne opreme ozbiljno je pogođena, a njezina sposobnost inovacija i usvajanja moderne vojne tehnologije ograničena je zbog ovih izazova', dodao je Boulegue.
Napredne komponente zamjenjuju inferiornijima
S obzirom na to da sankcije prekidaju pristup kritičnom uvozu, Rusiji preostaje zamijeniti napredne komponente inferiornijim zamjenama. Već u kolovozu 2022. ruski državni prijevoznik Aeroflot počeo je skidati rezervne dijelove s ispravnih zrakoplova zbog nedovoljne opskrbe uzrokovane sankcijama.
U listopadu je Rusija u promotivnom videu prikazala svoje trupe kako koriste sovjetsku haubicu iz 1950-ih godina, pokazujući da su njezine vojne zalihe pod pritiskom. Boulegue je procijenio da je stanje ruskog vojno-industrijskog kompleksa zapravo stanje nazadovanja, a ne napretka.
'Stagnacija inovacija'
'Rusija će vjerojatno morati pojednostaviti i usporiti svoju vojnu proizvodnju, prihvatiti slabiju kvalitetu proizvoda i snalaziti se s jednim oblikom 'stagnacije inovacija' u svom istraživanju i razvoju', napisao je, referirajući se na ruski državni program naoružanja od 2025. do 2034.
Zbog toga će ruski put prema vojnim inovacijama vjerojatno ostati postupan i bit će izgrađen na manjim prilagodbama starih sustava, a ne na istinskim tehnološkim iskoracima. Ruski vojni sektor usvojio je pristup 'zadrži i prilagodi' jer vojna proizvodnja više nije vođena inovacijama.
'Drugim riječima, Rusija 'inovira' pametnom prilagodbom pod tehničkim i ekonomskim ograničenjima koja imaju negativan kumulativni učinak na taktičkoj razini', dodao je.
Gospodarstvo pokazuje znakove umora
Kratkoročno gledano, ruski vojno-industrijski kompleks vjerojatno će nastaviti proizvoditi sustave 'dovoljno dobre' da predstavljaju jasnu i stalnu prijetnju Ukrajini, NATO-u i Zapadu, no njihova dugoročna sposobnost natjecanja s naprednim vojnim silama se smanjuje. Pritisci na ruski vojno-industrijski kompleks također znače da je i šire gospodarstvo pod sve većim pritiskom, unatoč početnim znakovima rasta u ratno vrijeme.
'Ratno gospodarstvo donosi 'dobre' makroekonomske rezultate, ali uzrokuje probleme u stvarnom svijetu, poput povećane inflacije, smanjenja plaća i kupovne moći te krize likvidnosti u bankarskom sektoru', napisao je Boulegue.
Rusko gospodarstvo nedavno je pokazalo znakove umora. Proizvodna aktivnost naglo se smanjila u lipnju jer su slaba potražnja i jak rubalj utjecali na izvoz i radna mjesta. Niske cijene nafte također pogađaju izuzetno važan naftni i plinski sektor zemlje.
Osim toga demografska kriza i činjenica da puno radne snage biva mobilizirano u vojsku također dugoročno i kratkoročno štete gospodarstvu, zaključuje Boulegue u svom izvješću.