Šef danske vojne službe na konferenciji za medije je otkrio kako Rusija koristi ratne brodove za prijetnju danskim brodovima koji nadziru plovidbu u Danskom tjesnacu. Ne očekuju izravan vojni napad, ali se pripremaju za nove sabotaže i hibridne akcije protiv Danske i NATO-a
Nakon preleta dronova nad Danskom, briga za sigurnost među tamošnjim političarima i građanima je drastično porasla. Dok se mnogi pitaju što je posrijedi ovih incidenata, Čelnik danske Vojne obavještajne inteligencije (DDIS), Thomas Ahrenkiel u petak je otkrio više detalja o hibridnim prijetnjama protiv Danske.
Šef danskih vojnih obavještajaca: "Rusija koristi vojna sredstva"
U društvu Troelsa Lunda Poulsena, danskog ministra obrane, Ahrenkiel je na konferenciji za medije poručio je da DDIS procjenjuje da Rusija trenutno doista vodi hibridni rat protiv Danske i zapada.
„To znači da Rusija između ostalog koristi vojna sredstva na agresivan način kako bi nas pritisnula bez prelaska granice oružanog sukoba u tradicionalnom smislu“, sažeo je situaciju Ahrenkiel, prenosi danski medij DR.
Uz dronove, šef DDIS-a dodaje da Rusija protiv Danske koristi i brodove, navodeći da je cilj zastrašiti Dansku od provođenja pravila o plovidbi Balltičkim morem. Na tom tragu se nadovezao na nedavno otkriven ruski ratni brod koji se skrivao nedaleko od Danske. No, ne samo to, već su Rusi, nastavio je Ahrenkiel imali puno agresivnije metode od ometanja zračnog prometa dronom.
„Vidjeli smo primjere u kojima je nekoliko ruskih ratnih brodova plovilo u smjeru danskih mornaričkih brodova kada smo pratili ruske brodove koji plove kroz Danski tjesnac. Bilo je i nekoliko incidenata u Danskom tjesnacu gdje su helikopteri zračnih snaga i mornaričkih plovila bili osvjetljeni s radarima za praćenje mete te su ruski ratni brodovi upirali oružje u njih“, otvoreno je govorio Ahrenkiel novinarima kako se ruski ratni brodovi ponašaju prema danskoj mornarici.
Očekuju još hibridnih napada, ali ne i izravan vojni sukob: "Preriskantan je za Rusiju"
Šef vojne obavještajne službe je na konferenciji za medije naveo i da proruski hakeri stoje iza napada na danski vodovod u prosincu 2024. godine. Kao rezultat tog napada, došlo je do puknuća cijevi. Uz to, Ahrenkiel je naveo i da je zloglasna plaćenička skupina Wagner unajmljivala sitne kriminalce u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji su onda palili skladišta sa zalihama namijenjenih Ukrajini.
U jeku svih ovih događaja, šef vojnih obavještajaca je rekao i da u bliskoj budućnosti očekuju još hibridnih napada. Spektar potencijalnih prijetnji uključuje cyber napade, sabotaže, provokacije i pokušaje utjecaja na unutarnja pitanja. Ipak, prema trenutnim procjenama, vjeruju da Rusija ne planira izravni oružani sukob s Danskom. No, nadaju se izazvati strah i pomutnju u toj zemlji.
„Oružani sukob je preriskantan za Rusiju. Procijenili smo da Rusija neće izvesti redovan vojni napad. Ali, naoružava se za potencijalni rat s NATO-om u budućnosti“, ustvrdio je Ahrenkiel.