Oko 35.000 ukrajinskih djece još uvijek se vode kao nestali i vjeruje se da se nalaze u Rusiji ili na okupiranim područjima, objavio je tim stručnjaka sa Sveučilišta Yale, dok očajni roditelji poduzimaju sve opasnije pokušaje da ih pronađu i vrate kući
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., djeca su odvođena iz domova, s bojišnice nakon smrti roditelja ili izravno iz obitelji – često pod prisilom. Mnogima se od tada gubi svaki trag.
Rusija odbija ukrajinske zahtjeve za povratkom djece. Tijekom nedavnih pregovora o prekidu vatre u Turskoj, jedan ruski dužnosnik optužio je Kijev da 'inscenira predstavu o izgubljenoj djeci'.
Majka iz Hersona prešla granicu kako bi spasila sinove
Jedna od majki, Natalia iz Hersona, opisala je za Guardian vlastitu, opasnu misiju spašavanja dvojice sinova tinejdžera koji su gotovo šest mjeseci proveli u ruskom kampu u ljetovalištu Anapa na obali Crnog mora. 'Ne možete ni zamisliti moje emocije… Moja djeca su sve što imam', rekla je Natalia.
Nakon što su ruske snage okupirale Herson u rujnu 2022., susjed ju je nagovorio da sinove pošalje u 'besplatni 21-dnevni dječji kamp' u Rusiji. Djeca su otišla, ali se nikada nisu vratila. Nakon oslobađanja Hersona, Natalia je saznala da kamp ne dopušta djeci povratak bez fizičke prisutnosti roditelja.
Uz pomoć ukrajinske humanitarne organizacije uspjela je izraditi potrebne dokumente i sama prešla niz opasnih kontrolnih točaka sve do Anape. Nakon šest dana putovanja, pod granatiranjem, u veljači 2023. ponovno je zagrlila svoje sinove.
Djeca indoktrinirana i preodgajana u ruskim kampovima
Djeca koja su nedavno vraćena u Ukrajinu svjedoče da su u kampovima prolazila kroz vojnu obuku, bila kažnjavana ako su pričala na ukrajinskom jezikom, te da su bila prisiljena pjevati rusku himnu i crtati rusku trobojnicu.
Daria Kasyanova iz Ukrajinske mreže za prava djece upozorava da se mnogima prijetilo da će njihovi roditelji biti kažnjeni ako ne surađuju. Ističe i da, ako dijete dospije u ruski dom za nezbrinutu djecu, povratak postaje gotovo nemoguć. 'Sustav ga tada proguta. Ta su djeca izgubljena', kaže Kasyanova.
Prema podacima ukrajinske inicijative Bring Kids Back, do danas je vraćeno samo 1.366 djece. Stručnjaci s Yalea identificirali su tisuće djece koristeći baze podataka, službene dokumente, satelitske snimke i kontakte s obiteljima. 'Ovo je vjerojatno najveće organizirano otimanje djece u ratu od Drugog svjetskog rata, usporedivo s germanizacijom poljske djece od strane nacista', kaže Nathaniel Raymond, voditelj Humanitarnog istraživačkog laboratorija pri Yaleu.
Podsjeća i da je prisilna deportacija djece ratni zločin: 'Ako dijete uzmete iz jedne etničke ili nacionalne skupine i pokušate ga pretvoriti u pripadnika druge – to je zločin.'
Međunarodni kazneni sud složio se s tom ocjenom. U ožujku 2023. izdao je naredbe za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegove povjerenice za prava djece Marije Lvove-Belove, optuživši ih za ratni zločin nezakonite deportacije ukrajinske djece.
Djeca kao sredstvo ucjene u pregovorima
Aktivisti i istraživači strahuju da se velik broj djece nalazi u ruskim vojnim kampovima, skrbništvu ili su ih posvojile ruske obitelji – potonje mogućuju nedavne zakonske izmjene koje olakšavaju posvajanje ukrajinske djece.
'Rusija koristi djecu kao sredstvo pritiska. U početku su mislili da će brzo pobijediti i kroz taj sustav ‘preodgoja’ jednostavno rusificirati Ukrajinu. No kad su stvari krenule loše, počeli su ih koristiti kao pregovaračke taoce', kaže Raymond.
Ukrajinska strana ustraje da povratak djece ostaje jedno od ključnih pitanja u svim budućim mirovnim pregovorima. 'Govorimo o teritorijima, ali naša djeca su naš teritorij. Ne možemo ih se odreći. To su naša djeca – ukrajinska djeca – i moraju se vratiti kući', poručuje Ksenia iz udruge Helping to Leave, koja pomaže u evakuaciji civila iz okupiranih područja.