Velika osveta Celticsa: Obranom izludili 'kralja' Jamesa

• Zadnja izmjena 12.05.2010 09:39
  • Objavljeno 12.05.2010 u 08:30
Kevin Garnett

Izvor: Reuters / Autor: Reuters

Golem pothvat izveli su Celticsi sinoć u Clevelandu razvalivši Cavse u petoj utakmici polufinala Istoka 120:88 i neutraliziravši LeBrona Jamesa do te mjere da si je od muke skoro pregrizao štitnik za zube

To je, izgleda, novi tik u NBA, nakon jordanovskih plaženja jezika i žvakanja kaugume – žvakati štitnik. No ovaj tik na licima današnjih zvijezda, koje se inače trude djelovati nedodirljivo opušteno i pokeraški hladnokrvno, odaje njihovu nervozu i unutarnju dramu. Tako je bilo u slučaju LeBrona Jamesa, koji se cijelu utakmicu nije uspio sastati sa šutom nakon što ga je obrana Celticsa u prvom poluvremenu maltene odstranila iz događanja na terenu.

U prvom poluvremenu najbolji igrač današnjice nije dao koša iz igre. Kako je utakmica odmicala, sve je frustriranije nastojao doprijeti do reketa, ali pravih prolaza nije bilo. U drugom poluvremenu pokušavao je šutovima izvana, ali ostao je na 3-14, za ukupno 15 poena uz sedam asistencija. Ova će utakmica ponovno pokrenuti i spekulacije o zdravstvenom stanju njegovog šuterskog lakta, no dojam je da je Boston jednostavno odradio izvanserijski obrambeni posao.

Na drugoj strani, Bostonova 'velika trojka' budućih članova Hall of Famea imala je jedan od onih dana zbog kojih je prije tri godine okupljena. U gotovo svakom pojedinačnom matchupu – izravnom srazu ključnih igrača – sinoć su pobjedu odnijeli Bostonovi asovi.

Paul Pierce (21 p, 11s, 7 as) konačno je razbio svoju neobjašnjivu letargiju iz prijašnja četiri ogleda (11,8 poena u prosjeku!); uz obranu na Jamesu, u Clevelandu je izložio svoj sofisticirani arsenal šutova, ulaza, finti footworka i raznovrsnih rješenja koja bi treneri trebali puštati klincima kao primjer napadačke tehnike.

'Cleveland ima bolju momčad, ali u to više ne vjeruju ni igrači na terenu, ni klupa, ni publika u dvorani!', konstatirali su već nakon prvog poluvremena Kenny Smith i Charles Barkley, NBA zvijezde 80-ih i 90-ih, a danas vrhunski TNT-jevi komentatori.

Kevin Garnett (18 p, 16 s) je šutovima s poludistance uništio Antawna Jamisona (9p, 6 s), dok kraj Raya Allena čuvari nisu smjeli ni trepnuti jer mu je potrebno nekoliko desetinki da šutne. Zabio je 25 poena - većinu u prijelomnim trenucima utakmice, uz trice 6-9. Nešto umorniji Rajon Rondo, nakon prekjučerašnjeg nevjerojatnog triple doublea, skoro je ostao bez učinka u prvom dijelu, da bi u drugome odjednom stao ubadati sa svih strana zaustavivši se na 18 poena i sedam asistencija.

Demontažom najbolje NBA momčadi iz regularnog dijela, Celticsi su se definitivno osvetili za poraz koji su im Cavsi nanijeli u trećoj utakmici serije - najteži playoff posrtaj u klupskoj povijesti. U redovima domaćina jedino je 38-godišnji Shaq O' Neal donekle pozitivno iznenadio sa 21 poenom za 26 minuta.

Boston vodi 3:2, igra kod kuće šestu utakmicu i dvije sezone nakon osvajanja naslova ima priliku ući u finale Istoka s Orlandom. Kevin Garnett bio je jasan: 'Nipošto ne smijemo dozvoliti najboljoj momčadi NBA lige da igra sedmu utakmicu kod kuće.'