STRAŠNA SERIJA

Tabakov Caja Laboral sredio i Maccabi u Tel Avivu

03.01.2013 u 22:41

Veliki pobjednički niz hrvatskog stručnjaka Žana Tabaka na klupi Caje Laboral nastavio se i u Tel Avivu gdje su Baski u 2. kolu Topa 16 Eurolige svladali Maccabi sa 71:70.

Momčad iz Vitorije je tako u skupini F startala s dvije pobjede, a 'izraelski ponos' s dva poraza. Ujedno, Tabakovim je košarkašima ovo 12. uzastopna pobjeda, računajući i španjolsko prvenstvo i Euroligu.

Maccabi je prvu četvrtinu riješio u svoju korist s 23-20, da bi Caja Laboral u jednom dijelu druge dionice napravila seriju 16-3 i otišla na veliki odmor s prednošću 44-32. Baski su, međutim, potpuno pali u trećoj četvrtini u kojoj su ubacili svega šest koševa, a Izraelci su na kraju te dionice i na početku posljednje kreirali nevjerojatnu seriju 21-1. No, potom su opet uslijedile minute u znaku gostiju koji se vratili u vodstvo serijom 10-0.

U neizvjesnim posljednjim minutama momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, a na kraju su spretniji ipak bili Tabakovi košarkaši. Fernando San Emeterio je pogodio za 71-70 osam sekundi prije kraja, a domaći preostalo vrijeme nisu uspjeli iskoristiti za preokret.

Nemanja Bjelica je sa 17 koševa i dvije važne trice u zadnjoj četvrtini bio najbolji kod gostiju. U Maccabiju je najefikasniji bio Ricky Hickman s 18 poena, a vrlo je dobru utakmicu za domaće odigrao hrvatski košarkaš Darko Planinić koji je nedavno stigao iz Širokog. Za 19 minuta igre je ubacio 11 koševa (3-4 za dva poena, 5-8 slobodna bacanja), te uhvatio dvije lopte.

STATISTIKA

Maccabi Tel Aviv 70
Igrač Min. Šut 2 Šut 3 Šut 1 Sko. Ast. Poe.
Ekipa - - - 3 0

Košarkaši Anadolu Efesa na svome su parketu deklasirali su Panathinaikos sa 78:64 u 2. kolu skupine E drugog kruga Eurolige. Real Madrid je, pak, u Bambergu svladao Brose Baskets sa 82:67.

Do premijerne pobjede u Topu 16 Efes je došao lakše od očekivanog. Imali su Turci nakon tri četvrtine velikih plus 21 (64:43) da bi se u posljednjoj dionici ipak malo opustili i dozvolili grčkom velikanu da ublaži poraz.

Jordan Farmar je s 13 koševa bio prvi strijelac kod domaćih za koje je nešto manje od 23 minute igrao i hrvatski reprezentativac Stanko Barać. Ubilježio je šest poena (šut iz igre 3-4), tri skoka i dvije blokade. Za goste iz Atene je Roko Ukić odigrao 19 minuta. Ubacio je četiri koša (dvica 2-4, slobodna bacanja 0-1) kojima je dodao i dva skoka, jednu asistenciju, te jednu ukradenu i dvije izgubljene lopte.

Real se u Njemačkoj doveo u manje probleme u trećoj četvrtini, ali je na kraju ipak uvjerljivo slavio i došao do druge pobjede u Topu 16. Nikola Mirotić je s 19 koševa i osam skokova bio prvo ime ''kraljevskog kluba''. Hrvatski reprezentativac Dontaye Draper u devet minuta na parketu nije postigao nijedan koš, štoviše samo je jednom šutirao, ali njegov pokušaj za tricu nije bio uspješan. Upisao je i dva skoka, te jednu izgubljenu loptu.