POVIJESNI USPJEH

Spahija na vrhuncu: Ovo u NBA još nitko nije ostvario!

01.02.2015 u 10:33

Pobjedivši u noći sa subote na nedjelju Philadelphiju s 91-85 košarkaši Atlante postali su prva NBA momčad koja je u jednom mjesecu ostvarila 17 pobjeda bez ijednog poraza.

Golden State Warriorsi imaju legitimnog konkurenta u znatno slabijoj Istočnoj konferenciji, pogotovo nakon što je momčad iz Oaklanda nanizala dva poraza i pala na drugo mjesto po učinku (37-8). To su Atlanta Hawksi (40-8) koji su posljednjeg dana siječnja ostvarili pobjedu nad Philadelphijom (91-85) za savršenih 17 pobjeda u 17 utakmica odigranih u prvom mjesecu 2015. godine. To nikada nije uspjelo nijednoj NBA momčadi prije Hawksa koji su niz započeli još u 2014. s dvije pobjede u posljednja dva nastupa u prosincu, tako da je njihov pobjednički niz trenutno na brojci 19.

Do posljednjeg trijumfa Atlanta je stigla mnogo teže od očekivanog, pogotovo nakon što su već u prvom poluvremenu stvorili 21 poena viška. No, to se vodstvo Hawksa istopilo u trećoj i posljednjoj četvrtini, u kojoj su 76-ersi čak i poveli 83-81 na manje od tri minute prije kraja. No, serijom 7-0 Hawksi su spasili pobjednički niz.

'Morali smo se boriti za ovu pobjedu na sve moguće načine', rekao je Jeff Teague koji je za 10 poena šutirao 12 puta.

Najbolji igrač Hawksa bio je Al Horford s 23 koša, 11 skokova i četiri asistencije.

'Al je bio najbolji kad se utakmica lomila. Kad je bilo napeto, uvijek smo se mogli osloniti na njega, iako je Philadelphia odlično zatvarala reket', rekao je trener Atlante Mike Budenholzer u čijem je stručnom stožeru jedan od važnih kotačića i bivši izbornik hrvatske košarkaše reprezentacije Neven Spahija.

Hawksi su na ovoj utakmici pogodili 14 trica, ali su ih i ispucali 35. Kyle Korver je bio ekonomičan: ubacio je 14 poena, pogodivši četiri trice iz šest pokušaja. Po 15 poena za pobjednike postigli su Dennis Schroder i Paul Millsap.

Podsjetimo, Neven Spahija je od ove sezone u NBA ligi kao jedan od pomoćnih trenera Atlante i bit će i na All-Stars utakmici, s obzirom da će njegov stručni tim voditi momčad Istoka.

Golden State Warriorsi su s dva uzastopna poraza skinuti s vrha NBA ljestvice, a na poluvremenu utakmice s Phoenixom još uvijek nije izgledalo da će negativan niz biti zaustavljen.

'U poluvremenu smo si rekli - sad je bilo dosta. Idemo skupiti glave i započeti novi pobjednički niz', rekao je jedan od najiskusnijih "ratnika" Andre Igoudala nakon dvoboja u kojem je njegova momčad slavila sa 106-87.

Poruke je očigledno doprla do svih, jer su Warriorsi drugo poluvrijeme dobili s 54-36 i razveselili navijače u Oracle Areni. Stephen Curry je postigao 25 koševa uz sedam asistencija, a Klay Thompson je imao 22 poena. Zajedno su ubacili sedam od 12 trica Golden Statea.

14. L.A. Lakers 47 13 34
15. Minnesota 47 8 39