EL - KVALIFIKACIJE

Rakitičeva golčina, Bilić prošao, prekid u Nizozemskoj

29.08.2013 u 23:06

Nogometaši Beşiktaşa pobijedili su u Istanbulu Tromsø 2-0 i time nadoknadili 2-1 pobjedu Norvežana iz prve utakmice četvrtog pretkola Europa lige...

Slaven Bilić ove će sezone tako sa svojom novom momčadi igrati u europskom natjecanju. Bit će to debi bivšega hrvatskog izbornika u jednome klupskom natjecanju pod UEFA-inim okriljem.

Nakon St. Etiennea, koji je ispao od danskog Esbjerga, Francuzi su izgubili još jednog predstavnika u kvalifikacijama Europa lige. Nice je ispala od ciparskog predstavnika Apollona iz Limassola nakon što u uzvratu (1-0 pobjeda) nije uspjela nadoknaditi zaostatak (2-0) iz prve utakmice. Doda li se tome i Lyonov neuspjeh u kvalifikacijama Lige prvaka, Francuzi su očajno odradili posao.

Argentinac hrvatskih korijena Dario Cvitanich bio je strijelac jedinog pogotka u četvrtak za francusku momčad.

Ivan Rakitić zabio je pak prvi gol u novoj pobjedi svoje Seville protiv poljskog Slaska, ovaj put u Wroclawu. Nakon 4-1 pobjede na Sanchez Pizjuanu, Andalužani su u Poljskoj slavili 5-0. Rakitić je pogodio u 22. minuti za svoj prvi pogodak u sezoni 2013/14, odapevši u gornji desni kut poljskog vratara 'bombu' s 30-ak metara daljine.

Gol de Rakitic (Sevilla) 0-1 vs Slaskby ElEcoFutbolero
Čitav niz bizarnih događaja oblikovao je uzvratni dvoboj 4. pretkola Europa lige između AZ Alkmaara i grčkog Atromitosa u Nizozemskoj, koji je nakon 55. minuta prekinut...

Prekinuo ga je požar koji je izbio unutar stadiona, navodno u jednome od restorana unutar čitavog kompleksa. Nitko, prema dosad pristiglim informacijama, nije ozlijeđen, a francuski sudac Antony Gautier iz sigurnosnih je razloga odlučio prekinuti utakmicu.

U trenutku prekida gosti su vodili 1-0 pogotkom bivšeg napadača zagrebačkog Dinama, 31-godišnjeg Dimitriosa Papadopoulosa. Papadopulos je još stigao promašiti 11-erac u 20. minuti.

Premda su Nizozemci u prvoj utakmici slavili 3-1 kao gosti, Grci su bili na dobrom putu sasvim preokrenuti rezultat jer je u drugoj minuti utakmice Gautier pokazao crveni karton norveškom veznjaku domaćih Henriksenu. Premda nije niti dotaknuo suparničkog igrača, Francuz je kaznio njegovu namjeru. Prošlo je tek 80-ak sekundi igre!

Prema prvim informacijama iz Nizozemske, utakmica bi se od 55. minute mogla nastaviti u petak ujutro, i to bez prisustva gledatelja.

Talijanski Udinese, premda praktički s najjačim sastavom, nije uspio ili nije želio pokušati preokrenuti 3-1 pobjedu Slovana iz Libereca u Udinama prije tjedan dana. U četvrtak su Česi kod kuće uspjeli izvući remi (1-1) i probiti se u grupnu fazu natjecanja.

Ivan Kelava branio je svih 90 minuta gol gostiju, dok je Renato Kelić odigrao cijelu utakmicu za Slovan na stoperskoj poziciji.

Belgijski Waregem jedva je uspio proći nikozijski APOEL našeg Marija Budimira (na klupi), kao i moldavski Sheriff Vojvodinu.

Danski Esbjerg iznenađujuće je izbacio francuski St. Etienne domaćom 1-0 pobjedom.

Europa liga, uzvratne utakmice 4. pretkola:
AZ Alkmaar – Atromitos 0-1, prekid u 55. minuti, 3-2 (Papadopoulos 53)
St. Etienne – Esbjerg 0-1, 3-5 (Sall 73-ag)
APOEL – Zulte-Waregem 1-2, 2-3 (Aloneftis 52 / Habibou 12, Naessens 90)
Slovan Liberec – Udinese 1-1, 4-2 (Delarge 23 / Lazzari 42)
Sheriff – Vojvodina 2-1, 32 (Jhulliam 59, Fernando 67 / Leković 90)
Beşiktaş – Tromsø 2-0, 3-2 (Hugo Almeida 52, Özyakup 55)
Petrolul Ploieşti – Swansea City 2-1, 3-6 (Priso 73, Younes 83 / Lamah 74)
Nice – Apollon 1-0, 1-2 (Cvitanich 4)
Genk – FH 5-2, 7-2 (Vossen 5, Mbodji 52, Limbombe 57, Camus 59, 78 / Snorrason 27, Sverrisson 48)
Thun – Partizan 3-0, 3-1 (Schneuwly 15, 48, Zuffi 75)
Eintracht F. - Qarabag 2-1, 4-1 (Meier 10, Inui 75 / Reynaldo 58)
Standard – Dinamo Minsk 3-1, 5-1 (Poku 3, De Camargo 6, Mujangi Bia 35 / Kibuk 8)
Dnjipro – Kalju 2-0, 5-1 (Kobahidze 39, Zozulja 70)
Žalgiris – RB Salzburg 0-2, 7-0 (Kampl 60, Meilinger 74)
Pasching – Estoril 1-2, 1-4 (Sobkova 57 / Luis Leal 21, 52)
Slask – Sevilla 0-5, 1-9 (Rakitić 22, Bacca 38, 87, Jairo Samperio 71, Perotti 78)