zanimljiv podatak

Ovo je najbolji dokaz koliko je promjena pravila utjecala na nogomet na SP-u

29.06.2026 u 18:24

Bionic
Reading

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Svjetsko prvenstvo 2026. donijelo je mnogo rasprava o novom ritmu utakmica, nadoknadama i pokušaju da se smanji gubljenje vremena. Sada se pojavio podatak koji najbolje pokazuje koliko su promjene utjecale na samu igru.

Prema usporedbi prosječnog efektivnog vremena igre, na ovom Mundijalu lopta je u igri prosječno 58 minuta i 8 sekundi po utakmici. To je više nego u svim najjačim europskim natjecanjima ove sezone.

Za usporedbu, Liga prvaka ima prosječno 56 minuta i 43 sekunde efektivne igre, Bundesliga 56 minuta i 18 sekundi, Ligue 1 56 minuta i 17 sekundi, a Premier liga 55 minuta i 23 sekunde. La Liga je na 55 minuta i 9 sekundi, dok Serie A ima 54 minute i 28 sekundi.

Razlika možda na prvu ne izgleda ogromno, ali u nogometnom kontekstu jest značajna. Svjetsko prvenstvo ima gotovo tri i pol minute više efektivne igre po utakmici od Serie A, a više od dvije i pol minute u odnosu na Premier ligu.

To znači da gledatelji na Mundijalu u prosjeku dobivaju više stvarne igre, manje prekida i manje vremena izgubljenog na odugovlačenje, simuliranje, spore prekide i taktičko trošenje vremena.

Upravo je to bio jedan od ciljeva promjena u načinu suđenja i nadoknade vremena. Suci su dobili jasnije upute oko brzog izvođenja prekida, zadržavanja aktivne igre, dugih nadoknada i sl. Rezultat je vidljiv u brojkama. Svjetsko prvenstvo 2026. trenutačno ima najveće prosječno efektivno vrijeme igre među uspoređenim velikim natjecanjima.