• Zadnja izmjena 04.04.2009 11:06
  • Objavljeno 03.04.2009 u 22:49
Zadar-Bilbao, Eurokup, Juby Johnson, Damir Markota

Izvor: Cropix / Autor: CROPIX /

Košarkaši Zadra ipak nisu uspjeli nadvisiti Bilbao i plasirati se u polufinale Eurokupa. Španjolci su na krilima hrvatskih košarkaša Markote, Pašalića i Banića odigrali za nijansu bolje i nadvisili igrače Zmage Sagadina (76:67). Zadrani će se tako već nakon prve utakmice u Torinu vratiti kući

Puno nade polagali su Zadrani u svoje mogućnosti, čvrsto su vjerovali da mogu nadvisiti španjolski Bilbao i plasirati se u polufinale Eurokupa. Nažalost, loša igra i puno pogrešaka kumovali su porazu i opraštanju od natjecanja.

Bilbao je krenuo u utakmicu furiozno, njegovi košarkaši bili su precizni u napadu i neprelazni u obrani i začas je na semaforu pisalo 10:0. Od tog minusa Zadrani se do kraja susreta nisu oporavili. Istina, do kraja poluvremena su stigli do samo minus šest, nešto kasnije i do izjednačenja, no to je bilo sve što su prikazali. Problemi u obrambenom skoku, loš učinak s crte slobodnih bacanja i za tri poena, velik broj osobnih pogrešaka, sve su to razlozi koji su Zadranima onemogućili četvrtfinalnu pobjedu.

Istina, imali su Zadrani samo minus dva potkraj treće četvrtine (49:51), Rančić je čak u posljednjoj sekundi tog dijela pogodio za izjednačenje (53:53), no u posljednjih 10 minuta Bilbao je ponovno pritisnuo i nakon niza promašaja zadarskih košarkaša sedam minuta prije kraja stigao do 63:55. Uz nevolju s minusom od osam koševa, Zadrani su tada zbog pet osobnih pogrešaka ostali bez svog ključnog igrača Gečevskog, a u najnezgodnijem trenutku Rančić je zbog prigovora nakon jedne promašene trice zaradio i tehničku pogrešku.

Do kraja susreta Španjolci su strpljivo igrali obranu, pogađali slobodna bacanja i stigli do pobjede vrijedne polufinala Eurokupa. Konačni rezultat glasio je 76:67 (11:24, 20:15, 22:14, 14:23). Zadrani, dakle, imaju za čime žaliti, jer su odigrali vrlo loše, s puno tehničkih pogrešaka i forsiranih šutova. U pobjedničkim redovima najbolji je bio Janis Blums koji je zabio 21 koš, a od trojice hrvatskih košarkaša u španjolskoj momčadi najbolji je bio Drago Pašalić sa 12 koševa. Damir Markota je ubacio tri, a Marko Banić tek dva koša. Zadar su predvodili Hrvoje Perić (17) i Desmon Farmer (11).

Plasman u polufinale u petak je izborio i Himki, koji je sa 76:73 pobijedio Pamesu, a dan ranije su mjesto u polufinalu izborili Hemofarm pobjedom protiv moskovskog Dinama (93:85) te Lietuvos Rytas koji je bio bolji od Benettona (85:79). U polufinalu će igrati Hemofarm i Dinamo te Himki i Bilbao.