Najjači brazilski mediji razočarani nakon dramatičnog prolaska dalje: Izdvojili su samo jednog čovjeka kao genija

sp u nogometu

Najjači brazilski mediji razočarani nakon dramatičnog prolaska dalje: Izdvojili su samo jednog čovjeka kao genija

  • S.Č.
  • Zadnja izmjena 29.06.2026 21:46
  • Objavljeno 29.06.2026 u 21:46
Bionic
Reading

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Brazil je u osmini finala Svjetskog prvenstva, ali način na koji je do tamo stigao nije donio euforiju. Momčad Carla Ancelottija pobijedila je Japan 2:1 u dramatičnoj utakmici šesnaestine finala, golom Gabriela Martinellija u sudačkoj nadoknadi, no prve reakcije brazilskih medija više zvuče kao upozorenje nego kao slavlje.

Japan je poveo preko Kaishua Sana nakon pogreške brazilske obrane, Casemiro je u drugom poluvremenu izjednačio, a Martinelli je u završnici zabio gol koji je Brazil spasio produžetaka i odveo ga među 16 najboljih reprezentacija svijeta. Rezultat je bio ono što je Brazil tražio, ali dojam je ostao daleko od idealnog.

Brazilci su svjesni da se u nokaut-fazi pamti samo prolaz. No jednako tako znaju da će za nastavak turnira trebati puno više od onoga što je Ancelottijeva momčad pokazala protiv Japana.

‘Brazil je preživio’

UOL je u prvim reakcijama posebno naglasio da je Brazil prošao, ali uz puno problema. Kolumnistica Alicia Klein tekst je naslovila u vrlo znakovitom tonu: ‘Sa srećom i Ancelottijevom prosudbom Brazil je preživio kako bi se dokazao na SP-u’.

To je možda i najtočniji sažetak brazilske večeri u Houstonu. Brazil je preživio, ali nije uvjerio. Prvo poluvrijeme bilo je posebno problematično: Japan je bio organiziran, discipliniran i dovoljno opasan da kazni jednu od brazilskih pogrešaka. UOL zato piše da je Brazil u osmini finala ‘za dlaku’ te ističe da je prvo poluvrijeme bilo vrlo loše.

Isti medij naglašava i drugu stranu priče: Ancelotti je u nastavku reagirao, mijenjao ritam utakmice i pogodio s potezima s klupe. Upravo je Martinelli, jedan od igrača koji su dobili priliku u drugom dijelu, na kraju zabio gol odluke.

Ancelotti: ‘Zaslužili smo pobijediti’

Sam Ancelotti nakon utakmice nije prihvatio pretjerano negativan ton. Talijanski stručnjak tvrdio je da je Brazil ostao miran i da je pobjeda bila zaslužena.

‘Igrali smo dobro, zaslužili smo pobijediti. Momčad nije izgubila strpljenje, bila je dobra i u prvom poluvremenu. Utakmica je bila lijepa, u drugom dijelu malo smo više forsirali centaršuteve i na kraju je uspjelo’, rekao je Ancelotti za brazilske medije.

Ta izjava dobro pokazuje razliku između izbornikova pogleda i dojma javnosti. Ancelotti vidi strpljenje, reakciju i pobjedu. Brazilski mediji vide prolaz koji je došao kasno, teško i uz previše nervoze.

‘Nastup je bio daleko od dobrog’

Ge.globo je u izvještaju naglasio dramu, preokret i Martinellijev gol u završnici, ali u analizi igre ton je bio oprezniji. Brazil je imao problema s probijanjem japanskog bloka, u prvom poluvremenu nije izgledao opasno, a tek su promjene u nastavku donijele više energije i konkretnosti.

Zaključak je jasan: Ancelotti je pogodio s Martinellijem, ali nastup reprezentacije bio je daleko od dobrog.

To je rečenica koja najbolje opisuje brazilski osjećaj nakon Japana. Brazil je prošao, ali nije poslao poruku sile. Nije to bila predstava koja bi uplašila ostatak turnira, nego utakmica koja je pokazala koliko se brzo sve može zakomplicirati kad favorit u nokaut-fazi izgubi ritam i dopusti protivniku da povjeruje u senzaciju.

Pohvale Ancelottiju, ali i velika briga

Rodrigo Mattos u UOL-u ipak je naglasio i Ancelottijevu važnost. Prema njegovoj analizi, Talijan je pokazao zašto pripada trenerskoj eliti jer je uspio promijeniti utakmicu i pronaći način kako probiti japansku obranu.

No ni taj tekst ne skriva da je Brazil bio nervozan, nesiguran i daleko od razine koju navijači očekuju od reprezentacije koja želi naslov svjetskog prvaka.

Zato je brazilska reakcija nakon pobjede nad Japanom dvostruka. S jedne strane, Brazil je živ, prošao je prvu nokaut-prepreku i ima trenera koji je znao reagirati kada je bilo najteže. S druge strane, izvedba je ostavila ozbiljna pitanja.

Brazil je protiv Japana izbjegao produžetke u posljednjim trenucima utakmice. U nastavku turnira takav luksuz možda više neće imati.

Sažeci Hrvatske nogometne lige

Pratite nas na društvenim mrežama

Najbitnije od bitnog

Newsletter tportala donosi tjedni pregled najbitnijih vijesti

tportal