Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
Njemački ekonomist Joachim Klement, čiji je model točno predvidio osvajače posljednja tri Svjetska prvenstva, objavio je novu prognozu za Mundijal 2026. godine.
Prema njegovoj formuli, naslov bi trebala osvojiti Nizozemska. Klementov model ranije je pogodio trijumf Njemačke 2014., Francuske 2018. i Argentine 2022., a sada je iznenadio izborom reprezentacije koja nikada nije bila svjetski prvak.
'Bio sam malo iznenađen kada je iz mog modela i simulacija proizašlo da će Nizozemska pobijediti', rekao je Klement za SBS Dutch.
Težak put do naslova
Nizozemska će na SP-u igrati u skupini s Japanom, Švedskom i Tunisom, a prema Klementovoj prognozi, u nokaut fazi trebala bi izbaciti Maroko, Kanadu, Francusku i Španjolsku prije finala s Portugalom.
'Simulacija je pokazala da Nizozemska ima vrlo težak put do finala', dodao je Klement.
Njegov model u obzir uzima pet faktora: BDP po stanovniku, broj stanovnika, temperaturu zraka, FIFA-inu ljestvicu i prednost domaćeg terena.
Nizozemska je dosad tri puta igrala finale Svjetskog prvenstva - 1974., 1978. i 2010. - ali nikada nije osvojila naslov.
