SLOVENCI SLAVE

Maribor nakon drame do prolaza u Europskoj ligi

12.12.2013 u 21:29

Nogometaši Maribora u dramatičnoj su završnici skupine D Europa lige izborili prolaz dalje, uz veliku pomoć ruskog Rubina...

Naime, Rubin je u gostima, na belgijskom tlu, pobijedio Waregem u završnici s 2-0 (pogoci Natcha u 79. i Rondona u 85. minuti), dok je drugi dio posla obavio sam Maribor. Slovenski je prvak, na domaćem travnjaku, s 2-1 pobijedio engleskog drugoligaša Wigan i time se probio do drugog mjesta.

Naime, isti broj bodova na kraju natjecanja imaju Maribor i Waregem, ali su Slovenci uspješniji u direktnim duelima što im je donijelo prolaz dalje. Prvi je na ljestvici Rubin.

Inače, važnu je ulogu u pobjedi Maribora imao hrvatski nogometaš Dejan Mezga. U 43. minuti je promašio jedanaesterac, ali je zato dobro reagirao na odbijenu loptu i u tom trenutku izjednačio rezultat na 1-1, dok je veliko slavlje "ljubičicama" donio Filipovič golom u 59. minuti.

Mezga je zabio prvi gol za Maribor te inicirao preokret

Slavile su i "talijanske ljubičice". Fiorentina je s 2-1 na Artemio Franchi stadionu pobijedila Dnjipro 2-1 i tako osigurala prvo mjesto u skupini. Ukrajinci su vodili 1-0 ranim pogotkom Konopljanke u 13. minuti. No, prvo je Joaquin izjednačio na 1-1 u 43., a petu pobjedu u skupini E Fiorentini je donio Cuadrado u 77. minuti. Dnjipro nije previše tugovao, Ukrajinci su također odavno osigurali prolaz dalje.

Ante Rebića nije bilo u sastavu Fiorentine, dok je Nikola Kalinić za goste igrao od 76. minute bez konkretnog učinka.

U skupini F su dalje prošli Eintracht iz Frankfurta i Maccabi iz Tel Aviva. Obje su momčadi dobile u četvrtak domaće utakmice, te nije bilo previše dramatike u svemu.

Recimo tek da je hrvatski napadač Srđan Lakić igrao do 68. minute za Eintracht, a golovi su počeli padati točno u trenutku njegovog izlaska (2-0 protiv ciparskog Apoela).