U afričkom nogometu bi se mogao zakuhati ozbiljan problem, i to svega nekoliko mjeseci prije interkontinentalnog doigravanja.
Kako javlja Arise News, Nogometni savez Nigerije podnio je pritužbu zbog sumnje da je Demokratska Republika Kongo u nedavnim afričkim kvalifikacijama koristila igrača – odnosno više njih – koji nisu imali pravo nastupa.
Prema navodima iz Nigerije, sporna je registracija čak devetorice nogometaša koji su, tvrdi se, promijenili sportsko državljanstvo neposredno uoči finalne utakmice protiv Nigerije. U DR Kongu priznaju da pravni i administrativni postupci nisu bili dovršeni na vrijeme. Među igračima čiji se status dovodi u pitanje su Axel Tuanzebe (Engleska), Arthur Masuaku (Francuska), Aaron Wan-Bissaka (Engleska) i Charles Pickel Sadiki (Belgija).
U teoriji, FIFA je trebala odobriti sve promjene državljanstva prije utakmice koja je odlučivala o plasmanu u međunarodni ‘play-off’. DR Kongo je već izborio mjesto u završnici, gdje ga čeka pobjednik ogleda između Nove Kaledonije i Jamajke. Ta bi se utakmica trebala igrati u Meksiku tijekom reprezentativne stanke u ožujku.
Međutim, Nigerijci upozoravaju na dodatni problem: ustav Demokratske Republike Kongo, navodno, ne priznaje dvojno državljanstvo. Istodobno, dio spornih igrača nije se formalno odrekao prethodnog državljanstva, što bi, ako se potvrdi, moglo dovesti u pitanje njihovo pravo nastupa.
Za sada nije poznato dokle će ova pritužba stići, no u slučaju da FIFA prihvati argumente Nigerije, afrički nogomet mogao bi se suočiti s jednim od većih skandala posljednjih godina.
