REZULTATI kvalifikacija

Island srušio Kosovo za izravan plasman na SP; Srbija se provukla u Rusiju

09.10.2017 u 22:54

Nogometne reprezentacije Srbije i Islanda izborile su plasman na svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji čime se broj sudionika povećao na 17.

Srbija je u susretu posljednjeg kola D skupine trebala pobjedu protiv Gruzije kako bi izvadila vizu za Rusiju bez obzira na ishod utakmice Wales - Irska. Gruzija se dobro držala do 74. minute kada je Aleksandar Prijović zabio za veliko slavlje u Beogradu.

Srbi su tako izborili prvo veliko natjecanje nakon što su propustili posljednji SP u Brazilu 2014. i zadnja tri EP-a.

• +3
Kvalifikacije za SP 2018., Srbija - Guzija Izvor: Reuters / Autor: MARKO DJURICA

U Cardiffu su Wales i Irska u međusobnom susretu odlučivali o drugom mjestu i plasmanu u dodatne kvalifikacije. Irci su na koncu slavili 1:0, a junak irske pobjede bio je James McClean u 57. minuti.

U susretu bez rezultatske važnosti Austrija je na gostovanju pobijedila Moldaviju 1:0.

Srbija je osvojila prvo mjesto u skupini sa 21 bodom, Irska je druga sa 19, Wales ima 17, Austrija 15, Gruzija 5, a Moldavija dva boda.

U skupini G sve je bilo poznato i prije zadnjeg kola. Španjolska ide direktno na SP, dok će Italija svoju priliku tražiti u dodatnim kvalifikacijama.

U zadnjem kolu 'furija' je u Jeruzalemu pobijedila Izrael 1:0 golom Illarramendija u 76. minuti, dok je Italija u Skadru slavila protiv Albanije identičnim rezultatom golom Candreve u 73. minuti.

Makedonija je u Strumici pobijedila Lihtenštajn 4:0, a četvrti pogodak na utakmici zabio je Arijan Ademi koji je upisao prvi nastup nakon dvogodišnje suspenzije zbog dopinga.

• +8
Kvalifikacije za SP 2018., Makedonija - Lihtenštajn Izvor: Reuters / Autor: OGNEN TEOFILOVSKI

Na koncu je Španjolska osvojila prvo mjesto sa 28 bodova, Italija je druga sa 23 boda, Albanija ima 13, Izrael 12, Makedonija 11, a Lihtenštajn je bez bodova.

Hrvatska je sa 20 osvojenih bodova zauzela drugo mjesto u skupini I, dva više osvojio je Island koji je tako izborio izravni plasman u Rusiju. Island je u Reykjaviku pobijedio Kosovo sa 2:0 (1:0) i tako će po prvi put igrati na SP.