Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino odustao je od projekta 'FIFA Forward Enterprise', kontroverznog plana kojim je želio omogućiti ulazak privatnih investitora u komercijalna prava Svjetskog prvenstva.
Kako je objavio u priopćenju, projekt neće biti proveden jer nije dobio potrebnu potporu nacionalnih saveza.
'Na početku smo jasno rekli da ćemo projekt provesti samo ako dobije podršku većine članica. Nakon razgovora sa svim stranama postalo je jasno da za to ne postoji potrebna razina potpore. Naš cilj uvijek je bio ujediniti i unaprijediti nogomet, zato nećemo nastaviti s ovim projektom', poručio je Infantino.
Velik pritisak UEFA-e
Prema ranijim informacijama, Infantino je posljednjih tjedana bio pod snažnim pritiskom UEFA-e, Azijske nogometne konfederacije (AFC) i Sjevernoameričke nogometne konfederacije (CONCACAF), koje su se protivile planu.
Posebno je snažan otpor stigao iz UEFA-e, čijih je svih 55 članica, uključujući Hrvatski nogometni savez, podržalo mogućnost bojkota Svjetskog prvenstva ako FIFA nastavi s prodajom manjinskog udjela privatnim investitorima.
Što je bio FIFA Forward Enterprise?
Projekt je predviđao osnivanje nove tvrtke pod nazivom 'FIFA Forward Enterprise', koja bi upravljala komercijalnim pravima najvažnijih FIFA-inih natjecanja, uključujući Svjetsko prvenstvo.
Infantino je nacionalnim savezima ponudio financijski paket vrijedan 8,7 milijardi eura kako bi ih uvjerio da podrže projekt.Prema prijedlogu, svaki od 211 nacionalnih saveza mogao je od 2027. godine dobiti do 35 milijuna eura ako podrži novu strukturu upravljanja.
Međutim, prijedlog je izazvao brojne kritike jer su protivnici upozoravali da bi ulazak privatnog kapitala dugoročno mogao ugroziti neovisnost FIFA-e i budućnost njezinih najvrjednijih natjecanja.
Nakon odustajanja od projekta, FIFA će nastaviti s postojećim programom 'FIFA Forward', kroz koji financijski pomaže nacionalnim savezima i razvoju nogometa diljem svijeta.
