srebro za deželu

Hrvatski biatlonac bacio Sloveniju u trans; Fak gađao bez promašaja

15.02.2018 u 13:47

Biatlonac Jakov Fak, koji je 2010. godine u Vancouveru donio Hrvatskoj olimpijsku broncu, ovog je četvrtka Sloveniji donio olimpijsko srebro na utrci od 20 kilometara. To je ujedno prva medalja za susjednu Sloveniju na ovim Igrama

Hrvat koji se natječe pod slovenskom zastavom, Jakov Fak je na olimpijskim igrama u Pjongčangu pokazalo 'gard' prvaka i osvojio srebrnu medalju na 20 kilometara, prvu medalju za Sloveniju na 23. zimskim olimpijskim igrama.

Fak je do medalje stigao zahvaljujući sjajnom gađanju, jer svih 20 metaka pogodio je kako treba te je ostao bez kaznenih minuta. Da je u dobroj formi govori i podatak kako je pobijedio u osam od 15 ovosezonskih utrka u Svjetskom kupu

Na kraju je za prvakom Norvežaninom Johannesom Thingnesom Boeom zaostalo pet sekundi. Treći je bio Austrijanac Dominik Landertinger koji je za Boeom zaostao 14.2 sekunde. Za Landertingera je ovo četvrto odličje sa ZOI, a drugo pojedinačno. Prije četiri godine je u Sočiju osvojio srebro u sprintu, a ima i srebro i broncu iz štafetnih utrka.

Fak je na prve dvije utrke bio 23. i 47. i očito da mu je nešto toplije vrijeme išlo itekako na ruku jer mogao je namjestiti nišane te gađanje odraditi bez greške.

Inače, Pjongčang je očito 30-godišnjem Mrkopljaninu Faku draga destinacija jer još 2009. godine na ovoj je stazi osvojio i svjetsku broncu na 20 kilometara. On je od 120 biatlonaca stazu prešao 17 sekundi sporije od najboljeg biatlonca svih vremena Norvežanina O. E. Bjørndalena, kojemu je to bio čak trinaesti naslov, i samo tri sekunde nakon srebrnog Nijemca Stephana.

Za Faka je ovo peta medalja s velikih natjecanja za Sloveniju, bio je svjetski prvak na 20 km prije šest godina u Ruhpoldingu, te u utrci na 15 km s masovnim startom u Kontiolahtiju prije tri godine, usto ima i srebro u mješovitoj štafeti te broncu u sprintu.

Dodajmo kako je branitelj naslova iz Sočija i najbolji biatlonac današnjice, 29-godišnji Francuz Martin Fourcade ispao tragičar u Pjongčangu. Fourcade je pogodio svih prvih 18 zadanih meta te bi, s obzirom na svije trčanje, osvojio zlato da je pogodio jednu od posljednje dvije. No, potpuno netipično za njega, on je dva puta zaredom promašio i na kraju zauzeo peto mjesto sa 42.4 sekunde iza Boea.