kvalifikacije za EP

Hrvatska protiv Walesa upisala važnu pobjedu; paklena vrućina i dramatična završnica obilježili okršaj u Osijeku

Hrvatska nogometna reprezentacija na prepunom stadionu Gradski vrt svladala je Wales 2:1. Iako je Hrvatska bila bolja dvije trećine utakmice, golom Brooksa Wales se vratio u igru i u završnici dvoboja drhtali smo za pobjedu Dalićeve vrste

Baš kao što je i najavljivano, reprezentacije Hrvatske i Walesa na rasprodanom stadionu Gradski vrt dočekala je paklena vrućina. Ipak, povjetarac je donio potrebno osvježenje, pa se igra Hrvatske razvijala kako smo i očekivali. Uz posjed, ali i presing na polovici Walesa. No, malo tko je, nakon što je Hrvatska povela 2:0, očekivao dramatičnu završnicu u kojoj je Wales zamalo zabio za izjednačenje.

Hrvatska je već u trećoj minuti imala prvu opasniju akciju, ali Perišićev pokušaj nije donio veću opasnost pred golom Hennesseyja.

Puno opasnije bilo je u 8. minuti kada je Kovačića proigrao Kramarića. No, Roberts je uspio izgurati napadača Hoffenheima. Nepunu minutu kasnije u prigodi je bio Ivan Perišić, ovog je puta uspio pucati, ali preko gola.

• +19
Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2020., skupina E, 3. kolo, Hrvatska - Wales Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl/PIXSELL

Dobra stvar za Hrvatsku bila je Giggsova odluka da najbrži i najbolji velški igrač, Gareth Bale, krene na poziciji krila, umjesto kao napadač, pa stasitog Velšanina i Modrićevog suigarač iz Reala nismo vidjeli do 13. minute. Tada je Bale brzo izveo ubacivanje rukom iz auta, lopta je preletjela Lovrena, ali Livaković je dobro pratio akciju te je uspio bez problema zaustaviti udarac Wilsona.

Luka Modrić evidentno je bio raspoložen za igru a svojim je preciznim loptama upošljavao suigrače. Tako je proigrao i Brekala, koji pak iz prve šalje loptu pred gol, ali ispred Perišića bio je Roberts.

Modrić je i u 15. minuti uposlio Perišića, dodavši mu na udarac sa 16 metara, ali Interov krilni napadač pucao je preko gola.

Perišić se zato iskupio u 17. minuti, iako je 'pola posla' opet odradio kapetan Modrić. Nakon što je primio loptu, Perišić je čekao pravi trenutak kada će poslati loptu prema Kramariću, no umjesto hrvatskog napadača loptu je u mrežu gurnuo James Lawrence. Za 1:0 i veliko olakšanje na tribinama Gradskog vrta.

Doduše, u tom trenutku proletjela nam je neugodna uspomena na Budimpeštu (poraz 2:1), kada su naši poveli, pa stali.

A sada je energetska potrošnja bila nevjerojatna. Ali kako nama, tako i gostima iz Walesa.

No, iako su prebacili u nižu brzinu, Dalićevi igrači bili su i dalje dominantniji, a velik doprinos igri reprezentacije dao je i često puta osporavani Mateo Kovačić.

Do kraja prvog dijela zabilježili smo po jednu priliku na obje strane. Kramarića je opet proigrao Modrić, ali nakon što je 'izvagao' suparnik, Kramarić je pucao preko gola. Na drugoj strani, Livaković je imao odličnu intervenciju u 42. minuti kada se hrabro bacio u noge Wilsonu i otklonio opasnost.

Drugo poluvrijeme prilikom za Hrvatsku otvorio je Brekalo, ali njegov udarac Hennessey je uspio zaustaviti nogom, a odbijenu loptu u gol je pospremio Kovačić. Ipak, rumunjski suci procijenili su da je golu prethodilo zaleđe.

No, kojih 100-tinjak sekundi kasnije, u 48. minuti, Hrvatska je uspjela povećati prednost. Strijelac za 2:0 bio je Ivan Perišić, nakon čega je, možda i prvi put otkad je u reprezentaciji, a u njoj je već prilično dugo, doživio skandiranje s tribina.

Wales je u 55. minuti imao priliku smanjiti iz slobodnog udarca, ali Bale je pucao preko gola. Tri minute kasnije, nakon što ga je dubinskom loptom proigrao Joe Allen, i kada se vidjela najveća vrlina Balea, odnosno brzina, stigla je nova opasnost, ali je Livaković bio na mjestu i bez problema zaustavio je udarac Garetha Balea.

Giggs se nije predavao, pa je u 65. minuti napravio dvostruku zamjenu, a u igri su ušli David Brooks odnosno Ethan Ampadu. Dalićev odgovor bilo je uvođenje Marija Pašalića umjesto Brekala.

Gareth Bale imao je vrlo brzo još jednu prigodu, ali Livaković je i ovog puta bio uspješniji.

Željevši osvježiti momčad, Dalić je umjesto Kovačića na teren poslao Milana Badelja, ali odmah u nastavku igre Wales je preko Davida Brooksa u 77. minuti smanjio na 1:2. Eruptiralo je na sjevernoj tribini gdje je bilo oko 1500 velških navijača.

Taj je pogodak probudio nadu kod gostiju, a Giggs se odlučio i na treću zamjenu, uvevši Rabbija Matonda.

Pokušao je izbornik Zlatko Dalić razbuditi igrače na travnjaku, ali treću izmjenu napravio je tek u sudačkoj nadoknadi kada je Mile Škorić zamijenio ozlijeđenog Perišića. Sva sreća da su navijači prepoznali trenutak i da su dali taj posljednji impuls.

Sve dileme oko pobjednika mogao je riješiti Andrej Kramarić, ali njegov udarac zaustavio je golman gostiju. Umjesto veselja u sljedećoj minuti opet smo proživljavali dramu jer Livaković je krajnjim naporom izvukao loptu s gol-crte.

Sljedeću utakmicu naši igraju 6. rujna kod Slovačke.

Hrvatska - Wales 2:1

Osijek, stadion Gradski vrt. Gledatelja 17.061. Sudac István Kovacs iz Rumunjske.

HRVATSKA: Livaković, Barišić, Lovren, Vida, Jedvaj, Brozović, Kovačić (Badelj 76), Modrić (Škorić 90+3), Perišić, Brekalo (Pašalić 67), Kramarić.

WALES: Hennessey, Davies, Lawrence, Mepham, Roberts, Allen, Smith (Brooks 65), Wilson, Daniel James (Matondo 80), Vaulks (Ampadu 66), Bale

Strijelci: 1:0 Lawrence (17ag), 2:0 Perišić (48), 2:1 Brooks (77)

• +21
Navijači na utakmici Hrvatska - Wales Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl/PIXSELL