SRBI S(P)RETNIJI

Hrvatska poražena u infarktnoj završnici

04.09.2010 u 18:57

U ludoj i neizvjesnoj završnici Hrvatska je ipak poražena u osmini finala Svjetskog prvenstva u košarci od Srbije 73:72. Pobjednički koš za Srbiju postigao je Rašić iz slobodnog bacanja sekundu prije kraja utakmice

Napokon su hrvatski košarkaši odigrali utakmicu na nivou. Ipak, Vrankovićevi dečki poraženi su u infarktnoj završnici. Splet grešaka, ali i sigurna Rašićeva ruka donijeli su Srbiji četvrtfinale, a nama poraz.

Prvu četvrtinu izabranici Joke Vrankovića odigrali su besprijekorno. Mada je Srbija povela ekspresno 5:0, naši košarkaši uspjeli su brzo izjednačiti i nakon toga lagano graditi prednost. Centri su odlično držali reket, napadački dominirali, a i cjelokupna obrana je funkcionirala, dok su, s druge strane, naši igrači radili smislene i uspješne napade, da bi prvu četvrtinu hrvatski košarkaši završili vodstvom 27:19.

Otvaranje druge četvrtine nije bilo ni sjena igri iz prve. Srbi su preuzeli inicijativu i uspjeli su se potpuno rezultatski vratiti, pa tako i u 16. minuti izjednačiti na 29:29. Ne može se reći da hrvatski košarkaši nisu igrali dobro, ali u tim trenucima trica ih nije išla. Često su se Popović ili Tomas nalazili sami na trici, ali šut ih nije slušao. Ipak, na poluvrijeme se otišlo s vodstvom 36:34.

Hrvatski košarkaši protiv Srbije su zasigurno odigrali najbolju utakmicu na turniru. Borili su se naši igrači, cijelu utakmicu držali egal sa Srbijom, a sve se rješavalo u zadnje dvije minute. Hrvatsku je na svojim leđima nosio Marko Popović koji je prvo tricom, a onda i mirnom rukom sa slobodnih bacanja držao Hrvatsku u rezultatskoj neizvjesnosti. Samo desetak sekundi prije kraja bilo je 70:69, a Pop je imao priliku odvesti Hrvatsku u prednost, no pogodio je jedno slobodno bacanje. U tih posljednjih desetak sekundi Srbi su postigli koš, Popović je bio siguran s linije slobodnih bacanja, no u posljednjoj sekundi Kus je napravio prekršaj nad Rašićem koji pogađa jedno bacanje za pobjedu Srbije 73:72.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio je Marko Popović sa 21 košem, dok je Srbiju predvodio Nenad Krstić sa 16.

Hrvatska - Srbija 72:73 (27:19, 9:15, 14:20, 22:19)