SKANDINAVSKI DERBI

Hokej: Finci rasturili Švedsku i uzeli zlato

15.05.2011 u 22:53

Hokejaši Finske novi su hokejaški prvaci svijeta. U skandinavskom finalu u Orange areni u Bratislavi svladali su Švedsku 6:1 (0:0, 1:1, 5:0)

Šveđani su poveli u 28. minuti golom Pääjärvija. Nakon toga su pogodili i stativu, no onda su Finci samo sedam sekundi prije kraja druge trećine izjednačili preko Immonena. Utakmicu su Finci prelomili u samo 46 sekundi zadnje trećine. Prvo je u 43. minuti za 2:1 zabio Nokelainen, a onda je na 3:1 u 44. povećao Kapanen. A u zadnje tri minute utakmice uslijedio je nokaut, Pesonen, Pyorala i Pihlstrom zabili su za konačnih 6:1.

Finskoj je ovo bilo osmo finale, a dosad su slavili samo jednom. I to također protiv Švedske, u finalu 1995. Švedska je pak ostala na osam zlatnih medalja, posljednju su osvojili 2006. godine.

Šveđanima ostaje utjeha da je pred njima velika budućnost, jer na ovom su prvenstvu sa prosjekom od točno 25 godina bili drugi najmlađi, odmah poslije SAD-a (24,5 godina).

U borbi za brončanu medalju Češka je pobijedila Rusiju 7:4 (2:3, 3:1, 2:0). Rusi su dominirali većim dijelom utakmice, imali puno više udaraca na vrata (43-27), no Česi su ponajviše zahvaljujući Romanu Červenku (tri gola i asistencija) na kraju slavili. Zaslužili su, jer u devet utakmica na prvenstvu imali su osam pobjeda i poraz od Šveđana u polufinalu.