PJESNICI PREMA EUROPI

Hajduku poništen čist gol, Zagreb ga nakon toga 'slomio'

29.11.2014 u 18:58

Pred (ponovno!) praznim tribinama poljudskog stadiona Haduk i Zagreb su odigrali derbi 17. kola MAXtv Prve lige, a puni plijen kućama su odnijeli gosti nakon pobjede od 2:0 (0:0)

Splitski dan ostat će upamćen prvenstveno po velikom prosvjedu navijača na Rivi, no nogometaši Zagreba pamtit će i vrijednu pobjedu na praznom Poljudu.

U prvom poluvremenu Hajduk je bio nešto bolja momčad, no 'zahvaljujući pogrešci pomoćnog suda Conjara koju je (logično) prihvatio glavni arbitar Križarić, nije otišao na odmor s vodstvom. Nakon što je Maglica bio iza lopte u trenutku dodavanja (dakle, ni teoretski nema zaleđa) primirio je dodavanje Kouassija i svladao večeras sjajnog Livakovića, no zastavica je zavijorila zrakom i u Hajduku su se mogli čuditi do sudnjeg dana... Zbog prigovora je malo zatim isključen domaći trener vratara Sandro Tomić.

Zagrebov trener Dražen Medić odlučio je na klupi ostaviti svog najboljeg igrača i srijelca Gabrijela Bobana, što će se kasnije pokazati kao isplativa 'kocka'. Ipak, nakon prvog poluvremena ostao je dojam da je Zagrebu nedostajao baš čovjek koji će dati točan posljednji pas i kazniti naglašeno otvorenu formaciju splitskog sastava.

Početkom nastavka ušao je i Boban, te je Zagreb u drugih 45. minuta ostavio bolji dojam od svog domaćina. Bolje su kontrolirali sredinu terena i počeli 'slagati' kvalitetne akcije naznačujući da bi Zagreb mogao zaustaviti niz od gotovo nestvarnih 13 uzastopnih prvenstvenih poraza na Poljudu.

Posljednju pobjedu ovdje 'pjesnici' su slavili početkom davne 2005. godine a put prema novoj širom su si otvorili u 64. minuti kada je Boban inteligentno uposlio Filipa Krovinovića, koji je iskoristio loše postavljanje Hjadukovih braniča, ušao u kazneni prostor i pogodio mrežu prilično nemoćnog vratara Kalinića.

Odmah zatim visoku ocjenu zaslužio je i gostujući vratar Livaković koji je obranio udarac usamljenog Kouassija, a zatim i jednom od najljepših parada sezone zaustavio i drugi pokušaj Bjelokošćanina. Hajduk nakon toga viče nije izgledao kao momčad koja je u stanju preokrenuti rezultat, a Zagreb je završni udarac zadao u 87. minuti kada je Boban sjajno uposlio Roberta Mudražiju koji pogađa za konačnih 2:0.

Ovom pobjedom Zagreb je preskočio Split i došao samo na bod od Lokomotive i pozicije koja može donijeti europski plasman. Hajduk je ostao na trećem mjestu, daleko od borbe za naslov, a četiri boda iza Lokomotive.