ep u rukometu 2022.

[FOTO] Neviđena drama u finalu; Šveđani za titulu europskih prvaka zabili iz sedmerca nakon isteka vremena

Rukometna reprezentacija Švedske osvojila je naslov europskog prvaka nakon što je u finalu u Budimpešti pobijedila Španjolsku 27:26 golom Niclasa Ekberga iz sedmerca po isteku vremena

Šveđanima je to rekordni peti europski naslov, ali prvi nakon 20 godina. Španjolska, koja je na posljednje dvije europske smotre osvajala zlato, ovoga puta morala se zadovoljiti srebrom.

Švedska je bolja otvorila finale, povela je 2:0, pa 3:1, te 4:2. Španjolska je u 14. minuti prvi put uspjela izjednačiti (6:6), a u 29. minuti i prvi put povesti (12:11). Sa španjolskim golom prednosti otišlo se i na odmor (13:12).

U nastavku susreta bolje su krenuli Španjolci, u nekoliko navrata imali su po dva gola prednosti, no Švedska je u 39. minuti dohvatila izjednačenje (17:17), a na isteku 42. minute stigla i do prednosti (20:19). Uslijedile su minute u kojima se igralo gol za gol uz mnogo pogrešaka na obje strane.

Šest minuta prije kraja Švedska je ponovo stigla do dva gola prednosti (25:23), a potom imala i dva napada za plus tri razlike. Da je uspjela zabiti možda bi finale bilo i ranije razriješeno. No Španjolska se nije predavala, tri minute prije kraja smanjila je na gol zaostatka, a zatim izjednačila na 26:26.

• +18
Španjolska - Švedska, Europsko rukometno prvenstvo 2022., finale, 30.1.2022. Izvor: EPA / Autor: Tibor Illyes

Španjolci su minutu prije kraja imali i napad za vodstvo, no Andreas Palicka je obranio udarac Joana Canellasa, gurnuvši Šveđane u priliku za pobjedu. Do kraja susreta preostalo je 19 sekundi, Šveđani su izborili sedmerac, a Niclas Ekberg je s istekom vremena bio siguran za veliko slavlje.

Švedsku su do zlata predvodili Ekberg i Oscar Bergendahl s po pet golova, te Hampus Wanne s četiri gola. Odličan je bio i golman Palicka s 11 obrana.

Na suprotnoj strani najefikasniji su bili Adrian Figueras i Aleix Gomez Abello s po šest golova, dok je Ian Tarrafeta dodao pet golova. Španjolski golmani Rodrigo Corrales i Gonzalo Perez de Vargas ukupno su imali osam obrana.

Dodajmo kako je Šveđanin Jim Gottfridsson proglašen najkorisnijim (MVP) igračem Europskog prvenstva.

Gottfridssonu je to druga nagrada MVP-a na EHF EURO-u, nakon što je prethodno osvojio titulu kada je Švedska osvojila srebro 2018. On je treći igrač koji je osvojio dvije MVP nagrade, nakon Hrvata Ivana Balića (2004., 2006.) i Francuza  Nikole Karabatića (2008., 2014.).