TO BI BILA REVOLUCIJA

Dosta je bilo: Federer traži veliku promjenu u Wimbledonu!

06.07.2016 u 09:14

Roger Federer smatra da iscrpljujući maratonski mečevi nemaju smisla i predlaže odlučujuću igru u petom setu Wimbledona pri rezultatu 12-12...

U sjećanju je svima legendarni meč Johna Isnera i Nicolasa Mahuta prije šest godina u Wimbledonu koji je trajao više od 11 sati i završio 70:68 u petom setu. Slično dramatičan dvoboj imao je Amerikanac i ove godine, ali je ovaj put izgubio od Tsonge 20:18 u odlučujućem setu.

Takvi maratonski mečevi možda su zanimljivi ljubiteljima tenisa, no velik su problem organizatorima zbog rasporeda igre, kao i samim igračima koji se jako iscrpljuju i nisu u stanju pružiti svoj maksimum u nastavku turnira.

Na US Openu su problem jednostavno riješili, uvođenjem 'tie-breaka' u petom setu, a isto su uveli i u Davis Cupu. No, preostali Grand Slam turniri ostaju pri maratonskoj verziji odlučujućeg seta, što je najveći problem u Wimbledonu gdje se najteže oduzimaju servisi. Roger Federer otkrio je kako bi on to riješio.

'To nije samo naporno za igrače koji igraju, već i za one koji čekaju nastup na istom terenu. Možda bismo trebali uvesti 'tie-break' pri rezultatu 12-12,' izjavio je legendarni Švicarac pa dodao:

'Zabavno je kad rezultat bude 12-12, 14-14, 18-18 ili 20-20 i meč se nastavlja. Ali šanse za igrače su sve manje da prođu sljedeće kolo. Na US Openu imaju odlučujuću igru u petom setu pa bi i ovdje mogli napraviti kompromis i uvesti ju kod 12-12. Neka se odigra još šest servis gemova svakog tenisača. Obično ne dođe do toga, a ako dođe, imao si svoju priliku napraviti 'break'' i trebao bi možda biti sretan što si u odlučujućoj igri.'

Federer je svoj najduži meč odigrao u finalu Wimbledona 2009. godine, kada je pobijedio Roddicka 16-14 u petom setu. U srijedu u četvrtfinalu igra protiv Marina Čilića i očekuje se također dug i naporan meč, no možda ipak ne i maraton...