NBA LIGA

Cleveland kod kuće nepobjediv; Hezonja skakački raspoložen

24.11.2015 u 10:22

Prošlogodišnji finalisti NBA lige, košarkaši Cleveland Cavaliersa zadržali su stopostotni učinak na domaćem parketu u ovoj sezoni rutinskom 117:103 pobjedom protiv Orlando Magica, a mladi hrvatski reprezentativac Mario Hezonja je za goste ubacio tri poena (šut za dva 1-3, slobodna bacanja 1-2) uz čak šest skokova za 14:17 minuta provedenih na parketu.

Susret je bio izjednačen u prvom poluvremenu, te se na odmor otišlo s rezultatom 59-55 u korist Cavsa, ali u trećoj četvrtini domaći su se odvojili na 16 razlike i susret je bio odlučen.

Sjajnu je večer u redovima Cavsa imao Kevin Love koji je ubacio 34 koša, od toga čak 27 u prvom poluvremenu, J.R. Smith je dodao 26 ubačaja, dok se LeBron James orijentirao na asistencije sakupivši ih 13 uz 15 pogodaka. U sastavu Magica najefikasniji je bio Andrew Nicholson sa 18 poena.

Cleveland drži vodeće mjesto u Istočnoj konferenciji s omjerom 11-3, dok je Orlando nakon drugog poraza zaredom pao na omjer 6-8.

Minnesota Timberwolvesi na svom su terenu svladali Philadelphia 76-erse sa 100-95 bez pomoći hrvatskog igrača Damjana Rudeža koji je čitav susret prosjedio na klupi. Gosti iz Philadelphije tako su i nakon 15. ovosezonskog nastupa ostali bez pobjede iako su u Minneapolisu u jednom trenutku drugog poluvremena imali i 13 pogodaka prednosti. Ipak, u posljednjoj četvrtini sjajno je odigrao Andrew Wiggins koji je s ukupno 32 ubačaja predvodio Wolvese. Sixersima za prekid velikog niza poraza nije pomogla niti odlična igra "rookiea" Jahlila Okafora koji je postigao 25 koševa i sakupio 12 skokova.

Philadelphia je tako upisala 25. poraz u nizu, uz svih 15 ovosezonskih izgubila je i posljednjih 10 utakmica prošle sezone, te ako izgubi u srijedu u Bostonu izjednačit će negativan rekord lige kojega trenutačno zajednički drže upravo Philadelphia iz sezone 2013/14. i Cleveland iz sezone 2010/11. sa 26 uzastopnih poraza.

San Antonio Spursi bez većih problema svladali su Phoenix Sunse na svom terenu sa 98-84, te se tom pobjedom učvrstili na vrhu skupine Southwest i drugom mjestu Zapada s omjerom 11-3 iza prvaka Golden State Warriorsa (15-0). Kawhi Leonard je sa 24 ubačaja i 13 skokova nastavio s odličnim predstavama u dresu Spursa ove sezone, dok je Markieff Morris sa 28 pogodaka predvodio Sunse.

Oklahoma City Thunder obranio je vodeće mjesto u skupini Northwest 111-89 pobjedom na gostovanju kod Utah Jazza, a u redove Thundera se nakon dvotjedne stanke zbog ozljede mišića vratio Kevin Durant. On je bio i najbolji strijelac u redovima gostiju sa 27 ubačaja pokazavši tako da se potpuno oporavio od ozljede, dok je Gordon Hayward sa 19 koševa bio prvi strijelac domaćih.

Vodeći sastav skupine Southeast Miami Heat prekinuo je niz od četiri pobjede New York Knicksa svladavši ih u svojoj dvorani sa 95-78. Susret je praktički bio riješen već u prvom poluvremenu, jer je Heat do odmora izgradio 22 koša prednosti (52-30) i nastavak je bio formalnost. Chris Bosh i Dwyane Wade su sa po 16 koševa predvodili ujednačeni napad Miamija, dok su se u sastavu New Yorka istakli Carmelo Anthony sa 21 pogotkom i "rookie" iz Latvije Kristaps Porzingis sa 20 poena i 14 skokova.

Vrlo zanimljivu utakmicu odigrali su Charlotte Hornetsi i Sacramento Kingsi, a nakon produžetka slavili su domaći sa 127-122. Gosti iz Sacramenta su 15 minuta prije kraja imali čak 21 poen prednosti (89-68), šest i pol minuta prije isteka vremena njihova je prednost i dalje iznosila velikih 14 razlike (107-93), ali uslijedila je sjajna serija domaćih od 17-1 kojom su u posljednjoj minuti čak i poveli sa 110-108. Kada je Kemba Walker 0.7 sekundi prije kraja pogodio za 112-110 činilo se da su Hornetsi osigurali pobjedu, ali je Rudy Gay uspio zakucati sa sirenom za produžetka, no u dodatnih pet minuta "probudio" se Jeremy Lin koji je 8 od svojih 14 koševa postigao u produžetku i Hornetsi su dobili s pet razlike. Walker je ukupno ubacio 39 koševa za domaće, od toga 21 u četvrtoj četvrtini u kojoj je šutirao 9-10 iz igre, a četiri u produžetku, Nicolas Batum je bio blizu "triple-double" učinka sa 18 poena, 10 skokova i 8 asistencija. Kod Kingsa sjajne učinke upisala su čak trojica igrača, DeMarcus Cousins sa 30 koševa i 11 skokova, Rudy Gay sa 28 pogodaka i 10 skokova, te Rajon Rondo sa 14 ubačaja, 20 asistencija i 8 skokova.

U posljednjoj utakmici večeri Milwaukee Bucksi su na svom terenu svladali Detroit Pistonse sa 109-88. Bivši igrač Pistonsa Greg Monroe predvodio je Buckse sa 20 koševa i 13 skokova, dok je Kentavious Caldwell-Pope sa 17 poena bio prvo ime gostiju.