CEDEVITA U MINUSU

Cibona pokorila Dom sportova i stigla do naslova!

05.06.2012 u 21:09

Nemoćna Cedevita nije pronašla način kako parirati Ciboni i 'vukovi' su trećom pobjedom (77:64) u finalnoj seriji domaćeg prvenstva stigli do odlučujućeg trijumfa vrijednog prvaka Hrvatske. To je Ciboni 17. naslov najbolje domaće momčadi

Skandal s ulaznicama

Ispred Male dvorane Doma sportova ostalo je više od 100 navijača Cibone s plaćenom ulaznicom. Apelirali su i molili da ih se pusti unutra, no policija ih iz sigurnosnih razloga nije popustila.

'Ovo je skandalozno. Žao mi je navijača koji su platili ulaznicu, a nisu uspjeli ući u dvoranu. Policija se drži pravila', rekao nam je Ivica Lovrić, predsjednik Cibone.

Intervenirati je pokušao i Nikša Prkačin i to izravno kod Emila Tedeschija, no bezuspješno. Čak ni velikan hrvatskog sporta Dubravko Šimenc nije uspio s ulaznicom ući u dvoranu. Bijesan što ne može uživo gledati finale, Šimenc se okrenuo i otišao gledati finale na TV-u.

U Maloj dvorani Doma sportova, gdje je Cibona 80-ih godina ispisala zlatnim slovima jedan dio svoje i hrvatske povijesti, tražila se karta više. Od podneva je do ulaznice bilo vrlo teško doći tako da su preprodavači imali svoju vecer. Pola sata prije početka utakmice u dvoranu se moglo ući samo preko veze, jer je policija bila prisiljena zatvoriti vrata.

Po nekim procjenama u dvoranu je ušlo nevjerojatnih 4.000 ljudi! Nažalost, ispred dvorane je ostalo oko 200 gledatelja što je još samo jedan dokaz kako je u Zagrebu košarka opet u modi.

Iz prvih redova utakmicu su pratili uz čelnike Cibone Antunovića, Lovrića i Prkačina, i ministar Željko Jovanović i njegov zamjenik Petar Skansi, bivši ministar Ivan Šuker, ministar Uprave Arsen Bauk, čelnici HKS-a Danko Radić i Željko Drakšić i mnogi drugi.

Cedevita je u utorak navečer imala snažni imperativ pobjede, jer je Cibona s dvije upisane pobjede već odavno na 'meč lopti' za naslov prvaka Hrvatske. Domaćini u Domu sportova odigrali su vrlo nervoznu i dekoncentriranu utakmicu, dopustili 'vukovima' da od starta susreta preuzmu vodstvo i malo po malo grade put prema pobjedi te konačni trijumf nekadašnjih prvaka Europe uopće ne treba čuditi.

Cibona je nakon prvih 10 relativno izjednačenih minuta imala plus od dva (20:18), na poluvremenu već uvjerljivijih plus osam (38:30), da bi utakmicu 'prelomila' u pretposljednjoj četvrtini kad je tri minute prije isteka vremena imala nevjerojatnih plus 19 (60:41). Do te je prednosti klub iz Draženova doma stigao izvrsnom obranom i vrlo potentnim napadom aranžiranim uspješnim šutom za tri poena.

I skok je bio na strani 'vukova', a trener domaćina Dražen Anzulović ostao je doslovce nijem na ono što se njegovoj ekipi događalo na parketu. Dontaye Draper i ovu je utakmicu odigrao daleko, daleko ispod razine koja se od njega očekuje, no on nije glavni razlog drugog uzastopnog poraza u finalima Prvenstva Hrvatske. Prošle sezone, podsjetimo, uspješniji je bio KK Zagreb.

Jednostavno, Cedevita nije mogla parirati Ciboni u brzini i agresivnosti, taktički prekršaji gotovo da i nisu postojali, a kad bi ih domaćini i napravili, u pravilu su bili ili posve nepotrebni ili napravljeni na krivim igračima.

Cibona - Cedevita 3-1

U posljednjih 10 minuta Cibona je ušla s plus 13 (63:50), Khalid El-Amin je u narednih nekoliko minuta torpedirao koš Cedevite s nekoliko trica za redom, i to je bilo sasvim dovoljno da se utakmica i finale mirno privede kraju (77:64). Realno gledajući, domaćini nisu bili niti blizu pobjede i izjednačenje rezultata na 2:2. Cibona je tako stigla do 17. naslova prvaka Hrvatske, posve zasluženo i definitivno neočekivano ako se sjetimo početka natjecateljske sezone.

Jasmin Repeša i Zack Wright dali su onaj zamašnjak koji je izdvojio 'vukove' po kvaliteti u odnosu na najveće konkurente, prvenstveno Cedevitu, Split i Zadar, i njima svakako idu najveće zasluge za konačni trijumf.