BITKA I POBJEDA

Buntić slomio Šveđane, Hrvati na pragu polufinala

17.01.2014 u 19:38

Hrvatska rukometna reprezentacija upisala je i treću pobjedu na Europskom prvenstvu u Danskoj. Nakon Bjelorusije i Crne Gore igrači izbornika Goluže svladali su i Švedsku rezultatom 25:24 (10:9)

Dvoboj Švedske i Hrvatske bio je očekivano tvrd. Riječ je o dvije statistički najbolje obrane na prvenstvu i od prvih minuta bilo je jasno da je na rasporedu - bitka. U prvim minutama dominirao je Domagoj Duvnjak koji je zabio prva četiri gola Hrvatske. S trećim je doveo naše do vodstva 3:1, no uslijedila je crna rupa od osam minuta koju su Šveđani iskoristili za serije 5:0. Legendarni Staffan Olsson dirigirao je s izborničke klupe, ali uslijedio je povratak Hrvatske u rezultatski egal.

U završnici prvog dijela 'poludio' je Mirko Alilović i Hrvatske je izborila malu prednost (10:9) na velikom odmoru, no nastavak je donio novu epizodu grube bitke u kojoj se nisu birala sredstva. Bitka za polufinale Eura, što je u velikoj mjeri bio ovaj dvoboj, ne ostavlja prostor za kalkulacije.

Hrvatska je posljednjih 20 minuta imala blagu kontrolu rezultata, a čvrsti protivnik je 'napukao' sedam minuta prije kraja kada je Denis Buntić povezao tri gola naših za 21:18 i novu pobjedu Hrvatske na prvenstvu. Šveđani su do kraja pokušavali stići zaostatak, ali kanonadu hercegovačkog topnika i veliki broj svojih izgubljenih lopti nisu mogli nadoknaditi. Rezultata sugerira neizvjesnost do posljednjeg šuta, ali iskusna Hrvatska imala je potpunu kontrolu završnice.

Hrvatska s maksimalna četiri boda prolazi u drugi krug, gdje će u nedjelju u Aarhusu početi nastup protiv pobjednika skupine C. Ako (očekivano) uzme barem bod protiv Srbije to će biti Francuska i pobjedom protiv najtežeg protivnika posljednjih godina Hrvatska bi širom otvorila vrata polufinala već dva kola prije kraja.