kvalifikacije za sp

Bugari šokirali Nizozemce i zatvorili im vrata SP-a; Grci iznenadili Belgijance

25.03.2017 u 22:50

U subotu su igrane kvalifikacijske utakmice skupina A, B i H. U popodnevnim okršajima iznenađenja nije bilo, dok iz večernjeg programa izdvajamo tešku pobjedu Francuske kod slabašnog Luksemburga, sigurnih 2:0 Bugarske protiv Nizozemske i remi Belgije i Grčke

U skupini A dogodilo se i najveće iznenađenje jer su Bugari u Sofiji pobijedili Nizozemce s 2:0, pa 'oranjama' prijeti novo izbivanje s velikih natjecanja. Junak dvoboja bio je napadač poljskog Pogona Spas Delev koji je s dva pogotka u prvih 20 minuta 'torpedirao' Nizozemce.

Šveđani su pred 30.000 gledatelja u Stockholmu pobijedili Bjeloruse s 4:0, s dva pogotka Forsberga i dva nevjerojatna kiksa bjeloruskog vratara Gorbunova. Gorbunov je u 49. minuti kod rezultata 1:0 za Švedsku propustio posve slab udarac Forsberga i kroz ruke i noge, a u 57. minuti je dopustio Bergu da ga nadskoči.

Namučili su se i Francuzi u Luksemburgu, ali su nakraju ipak slavili s 3'1. Domaćini su pružili odličan otpor, čak su i izjednačili na 1'1, da bi potom Griezmann i Giroud donijeli pobjedu Francuskoj, koja je na čelu ljestvice s 13 bodova, tri više od Švedske, te četiri od Bugarske, dok je Nizozemska tek četvrta sa sedam bodova.

U skupini B Portugal je kod kuće pobijedio Mađarsku s 3:0, uz dva gola Cristiana Ronalda. Europski prvaci su se puno lakše od očekivanoga obračunali s Mađarima, koji su europske prvake namučili u skupini EURA odigravši 3:3.

Vodeći Švicarci su u Baselu slavili protiv Latvije s minimalnih 1:0, a jedini pogodak postigao švicarski Hrvat Josip Drmić u 66. minuti. U drugoj utakmici skupine Andora i Farski otoci su igrali 0-0,

Portugal je drugi u skupini s tri boda manje od maksimalnih Švicaraca, te pet više od trećeplasiranih Mađara.

U skupini H u Bruxellesu Belgija i Grčka su igrali 1:1.  Grci su poveli preko Mitrogloua, ali su potom ostali s igračem manje. Belgijance je od poraza spasio Lukaku golom u 90. minuti, a u sudačkoj nadoknadi crveni karton je dobio još jedan Grk.

BiH je u Zenici i bez svog najboljeg igrača Edina Džeke očekivano nadigrala Gibraltar s 5:0. Dva je gola postigao Ibišević, a po jedan Vršajević, Bičakčić i Višća. U drugoj utakmici Cipar i Estonija, kod koje Hrvatska u utorak igra prijateljsku utakmicu, odigrali su bez golova 0:0,

Belgija je prva s 13 bodova, Grčka druga s 11, a BIH ima 10 bodova.