Kraljevska palača u Bruxellesu prvi put je progovorila o mogućem utjecaju kontroverzne odluke američke administracije na obrazovanje princeze Elisabeth, nasljednice belgijskog prijestolja, koja trenutno studira na prestižnom Sveučilištu Harvard
Predsjednik Donald Trump svojom novom odlukom pokušava uskratiti tisućama međunarodnih studenata, među kojima je 23-godišnja belgijska princeza Elisabeth, mogućnost nastavka studija na jednoj od najpoznatijih obrazovnih institucija svijeta.
'Istražujemo situaciju kako bismo vidjeli hoće li ova odluka imati utjecaj i na princezino školovanje ili ne. Prerano je još išta za reći', izjavio je Xavier Baert, voditelj komunikacija belgijske palače.
Princeza Elisabeth nedavno je završila svoju prvu godinu diplomskog studija na Harvardu i trenutno je u Belgiji na ljetnim praznicima. Trumpova naredba, protiv koje je sudac iz Massachusettsa već izdao privremenu zabranu, mogla bi utjecati na akademsku godinu 2025./2026.
Obrazovni put buduće kraljice
Elisabeth, najstarije dijete belgijskog kralja Philippea i kraljice Mathilde, ima impresivan obrazovni put. Trenirala je na Kraljevskoj vojnoj akademiji u Bruxellesu, gdje je studirala društvene i vojne znanosti, a 2024. godine diplomirala je na Lincoln Collegeu Sveučilišta Oxford s diplomom iz povijesti i politike.
Mlada nasljednica govori četiri jezika, dobitnica je počasne nagrade Fulbright programa i sudjelovala je u Yale Young Global Scholars programu.
Sukob s Harvardom eskalira
Kriza je započela 16. travnja kada je ministrica domovinske sigurnosti Kristi Noem zatražila od Harvarda informacije o stranim studentima koje bi mogle povezati s nasiljem ili prosvjedima. Sveučilište je odbilo suradnju.
Trump je nakon toga optužio Harvard za 'protuameričke' vrijednosti i pokušao zamrznuti milijarde dolara državnih bespovratnih sredstava. Administracija je također pokušala opozvati porezno-oslobođeni status sveučilišta.
Ministarstvo domovinske sigurnosti objavilo je nakon toga da Harvard 'više ne može upisivati strane studente, a postojeći strani studenti moraju se prebaciti ili će izgubiti svoj pravni status'.
Ova mjera pogađa gotovo 6.800 stranih studenata iz više od 100 zemalja koji studiraju na kampusu u Cambridgeu. Pravni stručnjaci upozoravaju da takve mjere krše Prvi amandman američkog Ustava koji jamči slobodu govora kao i akademsku slobodu.