DAJTE IM ŠANSU

Kako vratiti u život gotovo uvele hortenzije i ponovno uživati u predivnom vrtu

23.07.2025 u 11:45

Bionic
Reading

Hortenzije su jedne od omiljenih trajnica koje svojim raskošnim cvjetovima oplemenjuju svaki vrt, no često pate zbog nepravilne njege i nepovoljnih uvjeta rasta. Srećom, uz pravovremenu i pravilnu njegu moguće je oživjeti gotovo uvenute hortenzije

Hortenzije su vrlo popularne trajnice zahvaljujući svojim atraktivnim cvjetovima i zanimljivom lišću. Međutim, nepravilni uvjeti poput neodgovarajućeg osvjetljenja, previše ili premalo sunca, neadekvatnog tla, nepravilnog zalijevanja, neprimjerene temperature ili gnojiva te prisutnost štetnika i bolesti mogu oštetiti hortenzije.

Neke od šteta koje uzrokuju propadanje hortenzija moguće je ispraviti ako se pravovremeno uoče i poduzmu odgovarajuće mjere. Ključ za zdrave i raskošne hortenzije jest dobro drenirano tlo, pravilna količina svjetla, vode i hranjivih tvari, kao i zaštita od ekstremnih temperature. Većinu problema s biljkama ne uzrokuju bolesti ili štetnici, već loši uvjeti uzgoja, nepravilna njega, vremenski ekstremi i previše natopljeno tlo.

Ipak, bez obzira na trud, štetnici, bolesti i nepovoljni uvjeti mogu dovesti do propadanja hortenzija. Brza intervencija može pomoći u zaustavljanju štete i oživljavanju gotovo uvelih hortenzija, čime se biljka vraća u zdravo stanje. Prateći ove korake, moguće je uspješno spasiti gotovo uvenutu hortenziju i ponovno uživati u njenim prekrasnim cvjetovima i zdravom vrtu.

Provjerite vlažnost tla

Prije zalijevanja uvijek je važno provjeriti vlažnost tla. Hortenzije vole obilno zalijevanje, ali moguće ih je i prekomjerno zalijevati, osobito u jako glinastom i slabo dreniranom tlu. Ako listovi otpadaju i imaju smeđe rubove, to je znak da korijenje stoji u vodi i da biljku zalijevate prečesto. Kada je tlo suho barem jedan centimetar duboko, sigurno je vrijeme za zalijevanje.

Nedostatak vode također može uzrokovati propadanje hortenzija. Ako su listovi uveli, biljka treba zalijevanje. Sustavi kap po kap, koji polako dodaju vlagu i omogućavaju njen pravilan unos na razini korijena, idealan su izbor za održavanje zdravlja hortenzija.

Vodite računa o svjetlosti

Bilo da su hortenzije posađene u vrtu ili u posudama, bolje će rasti ako dobivaju jutarnju sunčevu svjetlost, a u popodnevnim satima hladovinu od jakog sunca. Ako primijetite smeđe i suhe listove, to je siguran znak da biljka dobiva previše direktnog sunca. Biljke u posudama možete lako premjestiti na zaklonjeno mjesto ili im pružiti hladovinu uz pomoć suncobrana ili zaklona. Hortenzije posađene u vrtu možda će trebati presaditi na prikladnije mjesto u jesen, kada temperature padnu.

Riješite se nametnika

Ako uočite listove s velikim neravnim rupama ili dijelove lišća koji nestaju, moguće je da vrtom haraju puževi. Ovi štetnici osobito vole mlade, nježne listove hortenzija.

Fungalne bolesti poput pepelnice ostavljaju nepravilne smeđe mrlje na listovima i cvjetovima hortenzija. Ako se ove bolesti ne tretiraju na vrijeme, mogu uništiti cijelu biljku. Uklanjanje zaraženih dijelova i orezivanje radi poboljšanja protoka zraka unutar i oko grma mogu značajno smanjiti napredovanje bolesti. Zaražene dijelove treba ukloniti i zbrinuti u plastičnoj vrećici. Ako se problem širi, preporučuje se upotreba bakrenog fungicida.

Oprezno s gnojivom

Hortenzije najbolje uspijevaju u hranjivom tlu obogaćenom organskom tvari, poput komposta. Prekomjerna upotreba komercijalnih gnojiva može oštetiti korijen te uzrokovati smeđe lišće i cvjetove koji na kraju mogu uvenuti i otpadati. U slučaju prevelike količine gnojiva, biljku je moguće spasiti ispiranjem tla obilnim zalijevanjem. Tako višak gnojiva odlazi iz tla i ne nanosi štetu korijenskom sustavu.

Sadnja i presađivanje

Sadnja ili presađivanje hortenzija treba se provoditi u proljeće ili jesen, kada su temperature niže. Na taj se način biljka lakše prilagođava novom mjestu i ne podliježe stresu uslijed ljetnih vrućina. Nakon presađivanja može doći do blagog uvenuća lišća, pa biljku treba duboko zalijevati barem jednom dnevno. Preporučuje se i malčiranje tla oko biljke radi očuvanja vlage. Treba izbjegavati prihranu i orezivanje uvele vegetacije dok biljka ne prevlada stres i potpuno se oporavi.