TA DOSADNA NAVIKA

Kako prestati gristi nokte?

02.11.2011 u 09:25

Bionic
Reading

Svjesni ste da je to ružna navika, ali jednostavno si ne možete pomoći. Jeste li probali baš sve?

Katkad ih grizete do krvi… u tome vas ne ometa ni boli ni njihov ružan izgled? Psiholozi kažu da je ta navika odraz duboke unutarnje napetost. Čim vas nešto počne mučiti, svoju zabrinutost iskalite na vrhu prsta, ni krivom ni dužnom.

Što o tome imaju reći dermatolozi? Sve dok grickate izrasli vrh nokta, niste sami sebi opasnost po zdravlje. Čim se poput kanibala okomite na meso, riskirate infekcije, provocirate bolno urastanje noktiju.

Kako prestati? Psiholog će vam savjetovati da osvijestite tu refleksnu radnju kako biste je se postupno riješili. Kad prinesete prste ustima, zapitajte se 'što to radim?'. To će biti dovoljno da se barem trgnete iz 'hipnotiziranog' stanja u kojem ih inače makinalno grizete.

S kozmetičkog stajališta, problem možete pokušati riješiti salonskom manikurom i lakiranjem. Tako sređeni nokti mogu biti učinkovitiji na prestanak grickanja nego razni 'papreni premazi'. Nažalost, na njih se lako naviknuti pa ih grizemo gorkom okusu u ustima usprkos. Jeste li pokušali s umjetnim noktima ili ekstenzijama, ali na bazi gela koji ne sadrži kiselinu, koja ih može dodatno nagristi i oslabjeti?

Za one koji žele znati više. Nokti i dlake imaju isti sastav, načinjeni su od proteina keratina. Nazivaju se rožnatim tvorevinama i zapravo su mrtve stanice. Za razliku od kože, nokti za rast ne trebaju kisik pa, usprkos uvriježenom mišljenju, ne dišu. Nokat se nalazi na živom tkivu, ležištu kojem je potreban kisik i pravilna izmjena hranjivi tvari. Smatra se da se promjene u funkcioniranju rada organizma manifestiraju na površini nokta kao na svojevrsnom 'semaforu'. Bijele mrljice mogu biti znak manjka željeza, dok blijedi nokti znaju upućivati na probleme s cirkulacijom.