'krađa' izbora

Vučić opet pod povećalom: Trump poslao jasnu poruku, uskoro kreće s kaznama

23.01.2026 u 12:12

Bionic
Reading

Američki predsjednik Donald Trump ponovno je na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu spomenuo američke predsjedničke izbore 2020., neizravno prozvavši Srbiju

Time je američki predsjednik dodatno produbio napetosti između dviju zemalja, piše Nova.rs.

Trump je izjavio kako svi koji su sudjelovali u krađi izbora 2020. godine, kada mu je, kako tvrdi, 'ukradena pobjeda' preko tvrtke Dominion uskoro biti privedeni pravdi.

Srbija, odnosno predsjednik Aleksandar Vučić, mogu se smatrati prozvanima ovom izjavom zbog svog sudjelovanja u izborima. Naime, na izborima 2020. godine u kojima je pobijedio Joe Biden, glasove je brojala tvrtka Dominion Voting Systems, smještena u Beogradu.

Politički analitičar Dušan Janjić istaknuo je kako smatra da je za namještanje izbora kriv sam Vučić i BIA (Sigurnosno-informativna agencija). Kaže kako se upravo iz toga može zaključiti da se istražuje uloga Srbije u tadašnjim događanjima.

'Do sada je bilo nekoliko najava o pokretanju istrage o krađi američkih predsjedničkih izbora, preko društvenih mreža i da je jedna IP adresa iz Srbije korištena za kampanju protiv Trumpa. To do sada nije bilo potvrđeno, ali poslije jučerašnjeg govora predsjednika Trumpa u Davosu sada je apsolutno jasno da je istraga u tijeku i da obuhvaća i Beograd', rekao je Janjić.

Dodao je i kako bi nastavak istrage bio vrlo loš za Vučića jer bi na vidjelo došlo kako jedna država vodi kibernetičku kriminalnu akciju protiv druge.

Svoj uvid u situaciju dao je i vanjskopolitički komentator Boško Jakšić. Smatra kako je priča o namještanju izbora najosjetljivija točka, a ujedno i najveća prepreka partnerstvu Srbije i SAD-a.

'Trump je veoma osvetoljubiv i vidjeli smo to kroz seriju nekih poteza', rekao je Jakšić i nadodao kako se to moglo vidjeti i kroz uvođenje carina od 35 posto Srbiji.

Trump je Srbiji poslao još jednu jasnu poruku nakon što je nije pozvao u novoosnovani Odbor za mir. Pozivnice su dobile brojne zemlje, uključujući i Kosovo, a isključenje Srbije protumačeno je kao jasna poruka iz Washingtona.