snažna tuča

VIDEO Ulice se zabijelile usred ljeta: Pogledajte nestvarne prizore iz Njemačke

14.07.2026 u 14:42

Dodajte tportal.hr u omiljene izvore

Snažno nevrijeme koje je u ponedjeljak navečer pogodilo njemački okrug Ludwigslust-Parchim u saveznoj pokrajini Mecklenburg-Zapadnoj Pomeraniji ostavilo je iza sebe prizore kakvi se obično viđaju usred zime. Obilna tuča u nekoliko je mjesta potpuno zabijelila ulice pa su vlasti morale angažirati čak i ralice za snijeg kako bi očistile prometnice

Najteže su stradali Wittenburg, Hagenow i Zarrentin, gdje su olujni vjetar, obilna kiša i tuča prouzročili velike probleme, izvještava njemački NDR.

U tri sata čak 170 poziva vatrogascima

Zbog nevremena su hitne službe više puta morale intervenirati. Njemački vatrogasci su ispumpavali vodu iz poplavljenih podruma, uklanjali srušena stabla i sanirali posljedice nevremena, a na pojedinim lokacijama pomagali su im i utovarivači.

'Prilaz kući bio je pod vodom, podrum je bio poplavljen, stvarno smo paničarili', ispričao je jedan stanovnik Wittenburga za NDR.

Jedna stanovnica navela je da je u svom dvorištu izmjerila čak 40 centimetara vode, dok su mještani led s cesta i nogostupa uklanjali lopatama. Prema podacima vatrogasaca, u samo tri sata zaprimljeno je oko 170 poziva povezanih s nevremenom. Zbog ozbiljnosti situacije grad Wittenburg aktivirao je krizni stožer civilne zaštite.

Tuča oštetila automobile i bolnicu

Led je prouzročio štetu na brojnim automobilima, a posljedice nevremena osjetile su i pojedine tvrtke i javne ustanove.

Nevrijeme je pogodilo tvornicu slatkiša Trolli, dok je u bolnici u Hagenowu zbog prodora vode izvan funkcije ostao rendgenski uređaj.

Posljedice oluje osjetile su se i u lokalnim medijima. Zbog poplavljene tiskare kasnilo je današnje izdanje lista Schweriner Volkszeitung.

Za sada nema informacija o ozlijeđenima niti je poznat razmjer ukupne materijalne štete, no prve procjene upućuju na znatne posljedice nevremena.