Ruska oporba je u srijedu pozvala na prosvjede protiv predsjednika Vladimira Putina nakon što je naredio mobilizaciju 300.000 rezervista, što je Aleksej Navaljni, gorljivi kritičar Kremlja, nazvao neuspjelim "kriminalnom ratom".
Putin je danas zaprijetio zapadnim zemljama "svim raspoloživim sredstvima" ugroze li Rusiju i najavio prvu mobilizaciju nakon Drugog svjetskog rata od 300.000 rezervista za nastavak rata u Ukrajini.
U obraćanju naciji zapadu je poručio: "Ako teritorijalni integritet naše zemlje bude u opasnosti, mi ćemo odgovoriti svime što raspolažemo da zaštitimo Rusiju i naš narod".
Također je rekao da ne blefira kada kaže da je spreman upotrijebiti nuklearno oružje kako bi obranio Rusiju.
Ruske proturatne skupine pozvale su na prosvjede protiv mobilizacije.
"To znači da će tisuće ruskih muškaraca, naših očeva, braće i muževa biti bačeno u ralje rata. Sada je rat stigao u svaki dom, u svaku obitelj", objavila je proturatna koalicija Vesna (Proljeće).
Vesna poziva Ruse u svim većim gradovima da u srijedu izađu na ulice.
Na prosvjedima nakon samog početka rata, policija je privela 16.000 ljudi.
Navaljni, koji se nalazi u zatvoru, je rekao da Putin šalje sve više Rusa u smrt za rat koji gubi, optužujući ga da želi stotine tisuća ljudi utopiti u krvlju.
Putin je u govoru kazao da je zemlja u ratu sa zapadom oko Ukrajine koju SAD i njegovi saveznici koriste u pokušaju da unište Rusiju.

komentari
KOMENTAR VIŠESLAVA RAOSA
Nabujala Tisa odnijela je Orbána: Što će Magyar s tom silnom moći?
KOMENTAR BOŠKA PICULE
Hrvatska u svom svemiru: Jesmo li najsigurnija država od Zemlje do Mjeseca?
KOMENTAR VIŠESLAVA RAOSA
Hrvatska u središtu geopolitičke igre: Jadran postaje ključno zaleđe Šeste flote
komentar maruške vizek
Živjeli smo u zabludi: Stigla je era inflacije i političkog radikalizma