SAD I EU PRIJETE

Kremlj žestoko odgovorio Trumpu: Nećemo promijeniti stav

08.09.2025 u 12:55

Bionic
Reading

Kremlj je izjavio da nikakve sankcije nikada neće natjerati Rusiju da promijeni smjer u ratu u Ukrajini, svega nekoliko sati nakon što su Sjedinjene Države i Europska unija najavile mogućnost uvođenja novih ekonomskih ograničenja

Zapadne sile već su uvele desetke tisuća sankcija protiv Rusije zbog rata u Ukrajini, koji traje tri i pol godine, kao i zbog aneksije Krima 2014. godine, u nastojanju da oslabe rusko gospodarstvo vrijedno 2,2 bilijuna dolara i smanje podršku predsjedniku Vladimiru Putinu, javlja Reuters.

Putin tvrdi da je rusko gospodarstvo, koje raste brže od gospodarstava zemalja G7 i prkosi zapadnim predviđanjima o kolapsu, izdržalo pritisak zahvaljujući, između ostalog, povećanoj potrošnji na ratne napore. Naredio je tvrtkama i dužnosnicima da se svim sredstvima suprotstave sankcijama.

'Nikakve sankcije neće moći prisiliti Rusku Federaciju da promijeni dosljedan stav o kojem je naš predsjednik više puta govorio', izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinaru Aleksandru Junaševu.

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u nedjelju da je spreman prijeći na 'drugu fazu' sankcija Rusiji, što je do sada bio njegov najozbiljniji signal da bi mogao pooštriti kaznene mjere protiv Moskve ili protiv država koje kupuju rusku naftu.

Predsjednik Vijeća EU-a, Antonio Costa, izjavio je da se nove sankcije Europske unije usklađuju u bliskoj koordinaciji sa Sjedinjenim Državama.

Rusija u ovom trenutku kontrolira oko petinu teritorija Ukrajine. Tijekom vikenda Moskva je izvela svoj najveći zračni napad od početka rata, zapalivši glavnu vladinu zgradu u Kijevu i usmrtivši najmanje četiri osobe, prema navodima ukrajinskih dužnosnika.

Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da su u napadu korišteni zrakoplovi, dronovi, rakete i topništvo, a mete su bile tvornice naoružanja, zračne luke, vojni arsenali i prometna infrastruktura.

Trump: Uslijedit će pakao koji treba platiti

U petak je Trump izjavio da će riješiti rat 'ili će uslijediti pakao koji treba platiti'. A u nedjelju, kada ga je novinar u Bijeloj kući upitao je li spreman prijeći na 'drugu fazu' sankcija protiv Rusije, odgovorio je: 'Da, jesam.' Nije iznio dodatne pojedinosti, no cijene nafte porasle su u ponedjeljak za više od dolara po barelu.

Peskov, koji je ujedno zamjenik šefa predsjedničkog kabineta, rekao je da su se zapadne sankcije 'pokazale apsolutno beskorisnima u smislu vršenja pritiska na Rusiju'.

Dodao je da Moskva preferira postizanje ciljeva političkim i diplomatskim sredstvima, ali, kako tvrdi, budući da se Europa i Kijev 'nisu htjeli uključiti', nastavit će s onim što Putin naziva 'specijalnom vojnom operacijom'.

Europske zemlje i Ukrajina ističu da ne vjeruju da Putin iskreno razmišlja o miru te da međunarodna zajednica mora učiniti sve kako bi spriječila Moskvu da pobijedi u ratu.

Rusko gospodarstvo pod pritiskom

Rusko gospodarstvo vođeno ratnim ulaganjima raslo je 4,1 posto u 2023. i 4,3 posto u 2024. godini, no rast se u tekućoj godini naglo usporava pod teretom visokih kamatnih stopa.

Izvršni direktor Sberbanke, German Gref, jedan od najutjecajnijih ruskih bankara, izjavio je prošlog četvrtka da gospodarstvo stagnira i da će pasti u recesiju ako kamatne stope uskoro ne budu smanjene. U izvješću ruske središnje banke također se sugerira da je zemlja već tehnički ušla u recesiju.