17.06.2014 u 19:55

• +15

Belgija – Alžir

Izvor: Reuters / Autor: Sergio Perez

Belgija se nakon 12 godina vratila na svjetsku smotru, a u Brazil su stigli i s velikim ambicijama. No, prvo poluvrijeme protiv Alžira potvrdilo je da se snaga treba dokazati na terenu. Alžir je vodio do 70. minute ali onda je u deset minuta stiglo do potpunog preokreta

Reprezentacija Belgije teškom je mukom u Belo Horizonteu pobijedila Alžir s 2:1 u ogledu 1. kola Svjetskog prvenstva u skupini H. Selekcija Alžira, koju vodi Vahid Halilhodžić, do 70. minute je vodila s 1:0 i opasno kidala živce belgijskim nogometašima, stručnom vodstvu i navijačima.

Iako su Alžirci gotovo cijelu utakmicu vodili računa samo o obrambenim zadacima, vrlo su rijetko izlazili na suparničku polovicu, uspjeli su doći do vodećeg pogotka u 25. minuti. Nakon ubačaja s lijeve strane Vertonghen je u svom kaznenom udarcu gurnuo Feghoulija koji je nastojao doći do lopte. Feghouli je sam izveo najstrožu kaznu i svladao belgijskog vratara Courtoisa, koji je inače cijelu utakmicu bio potpuno besposlen.

Bio je to prvi pogodak koji su Alžirci zabili na svjetskim prvenstvima nakon 506 minuta suše, odnosno gola kojeg je Djamel Zidane zabio 1986. godine u ogledu protiv Sjeverne Irske (1:1).

Belgijanci su vrlo teško izlazili na kraj s Alžircima koji su se zbili pred svoj gol i disciplinirano se branili. Malo je toga Belgija kreirala u prvom dijelu, ali je ipak živnula i proradila u nastavku.

Prvu veliku priliku za poravnanje propustio je u 66. minuti Origi, koji je u nastavku zamijenio nevidljivog Lukakua. No, njegov udarac je odlično zaustavio vratar Alžira M'Bolhi

U 70. minuti su 'crveni vragovi' stigli do izjednačenja. De Bruyne je s lijeve strane ubacio loptu koju je Fellaini odličnim udarcem glavom poslao pod gredu u mrežu. Zabio je Fellaini samo pet minuta nakon što je ušao u igru umjesto Dembelea.

Eden Hazard nije napravio puno toga u ovoj utakmici, ali je u 80. minuti podsjetio na svoju klasu. Pobjegao je po lijevoj strani i poslao pravovremenu loptu desno prema Mertensu koji je snažnim udarcem u gornji kut zakucao loptu u mrežu i donio Belgiji potpuno zasluženu pobjedu 2:1.

Statistika dovoljno govori o odnosu snaga u ovoj utakmici. U udarcima je Belgija dominirala s bilancom 16-3, a u udarcima u okvir gola 10-1.