ht prva liga

VAR 'prelomio' utakmicu u Varaždinu; tri penala za Hajduk, poništeni gol i napokon pobjeda 'bilih' u gostima

02.02.2020 u 17:13

U utakmici 20. kola Hrvatski Telekom Prve lige nogometaši Hajduka su kao gosti pobijedili Varaždin sa 3:0, a utakmica je ušla u povijest jer je po prvi puta došlo do VAR provjere u domaćem nogometnom prvenstvu...

Hajduk je nakon 189 dana u Varaždinu ostvario prvu pobjedu na gostovanjima, a kuriozitet je da je tu posljednju pobjedu ostvario upravo protiv Varaždina.Tada je Hajduk vodio Damir Burić, kojeg je na klupi 'bilih' naslijedio Igor Tudor, koji je osvajanjem tri boda na gostovanju proslavio povratak na klupu Hajduk,a koji je svoj zadnji trofej hrvatski Kup osvojio 2013. godine kada ga je vodio sadašnji trener.

Splićani su bolje otvorili utakmicu i u 13. minuti Caktaš puca s 20 metara, a golman Nevistić kratko odbija loptu do natrčalog Eduoka koji iz blizine pogađa stativu.

U 16. minuti prvi put u povijesti HT Prve lige sudac Tihomir Pejin prekida utakmicu i nakon pregleda VAR-a dosuđuje kazneni udarac nakon igranja rukom Denisa Glavine u svom kaznenom prostoru.

Udarac s bijele točke kapetana Hajduka Mije Caktaša brani golman domaćih Nevistić koji je zaustavio i opasan udarac Caktaša u 27. minuti.

No, sjajni Nevistić bio je nemoćan u 31. minuti u kojoj Jairo na pet metara od gola pronalazi Eduoka kojemu nije bilo teško pogoditi mrežu, ali je nakon intervencije sudaca iz VAR sobe Pejin zbog nedozvoljenog položaja strijelca poništio pogodak.

Ipak svoju terensku premoć Hajduk je materijalizirao u 42. minuti u kojoj je je Jairo izveo 'kratki korner' s Tahirajem i s desetak metara neobranjivo pogodio mrežu domaćih za vodstvo 1:0.

Najizgledniju priliku za izjednačenje Varaždin je imao u posljednjim trenucima prvog dijela kada lopta nakon slobodnog udarca Drožđeka završila pored stative.

Hajduk je najbliže povećanju vodstva bio u 54. minuti kada Tahiraj udarcem iz blizine pogađa gredu.

Ipak terensku prednost Hajduk je realizirao u 72. minuti u kojoj je sudac Pejin po treći put potražio pomoć VAR-a nakon kojeg je po drugi put pokazao na bijelu točku nakon što je Stolnika, koji je bio u skoku, lopta pogodila u ruku.

Ovog puta siguran realizator je bio Mijo Caktaš za vodstvo Hajduka 2:0.

U trećoj minuti sudačke nadoknade i po četvrti puta je upotrijebljen VAR, a Hajduk je dobio i treći kazneni udarac na utakmici iz kojeg Eduok postavlja konačnih 3:0 i potvrđuje 11. prvenstvenu pobjedu Hajduka ove sezone.

Nakon nepotpunog 20. kola na vrhu tablice je Dinamo s 50 bodova, a drugoplasirani Hajduk ima 38, odnosno četiri više od trećeplasirane Rijeke koja ma 34 boda, dok je četvrti Osijek, uz utakmicu manje, sakupio 33 boda.

• +12
Hrvatski Telekom Prva liga, 20. kolo, NK Varaždin - HNK Hajduk Izvor: Pixsell / Autor: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Novim porazom momčad Varaždina sa samo 12 osvojenih bodova drži posljednje mjesto na tablici, ali isti broj bodova ima i pretposljednja Istra 1961.

Dvoboj se igrao na stadionu Varteksa, a sudio je Pejin iz Donjeg Miholjca.

Strijelci: 0:1 Jairo (42), 0:2 Caktaš (72-11m), 0:3 Eduok (90+4pen)

Varaždin-Hajduk0:3
Gorica-Osijek17:30