'azzurri' za povijest

Talijanski nogomet ovo nije doživio u 111 godina postojanja reprezentacije; u samo jednoj utakmici srušena su tri veličanstvena rekorda

• Ivan Žurić
  • Zadnja izmjena 27.06.2021 15:10
  • Objavljeno 27.06.2021 u 15:10

Pobjedom 2:1 protiv Austrije u osmini finala Eura na Wembleyu talijanska nogometna reprezentacija postavila je novi rekord po broju utakmica bez poraza u svojoj 111 godina dugoj povijesti

Bila je ovo za 'azzurre' 31. utakmica u nizu bez poraza čime je izbornik Roberto Mancini pretekao legendarnog Vittorija Pozza, svjetskog prvaka iz 1934. i 1938. godine, koji je u razdoblju od 1935. do 1938. imao niz od 30 utakmica bez poraza.

Posljednji poraz Mancini je upisao u rujnu 2018. godine u Lisabonu od Portugala (1:0) u Ligi nacija, a potom je njegova momčad nanizala 26 pobjeda i pet neodlučenih ishoda.

No, rekordima u redovima 'azzurra' tu nije kraj. Srušili su i onaj po broj minuta bez primljenog gola.

• +95
Italija - Austrija, osmina finala Eura 2020 Izvor: EPA / Autor: Andy Rain / POOL

Talijani protiv Austrijanaca nisu primili gol u regularnom dijelu utakmice i tako su srušili rekord koji su držali njihovi prethodnici od 1972. do 1974. godine s legendarnim Dinom Zoffom. Italija je posljednji gol primila u listopadu prošle godine u Ligi nacija od Nizozemske (1:1). Od tada, pa do gola Saše Kalajdžića u produžecima osmine finala Eura, prošlo su nevjerojatne 1.143 minute bez primljenog gola!

Ali ni to nije sve jer se u nogometnu povijest upisala i obitelj Chiesa. Federico Chiesa je ušao u 84. minuti, a u 95. je zabio za vodstvo Italije 1:0. Kako je njegov otac Enrico Chiesa još 1996. godine za 'azzurre' zabio protiv Čeha, zajedničkim su snagama ušli u povijest Europskih prvenstava kao prvi otac i sin strijelci na završnim turnirima!