ATP UMAG

Stanislas Wawrinka na ovo je čekao četiri godine

30.07.2023 u 08:04

Švicarski tenisač Stan Wawrinka još je jednom impresivnom predstavom došao do pobjede nad Talijanom Lorenzom Sonegom, drugim nositeljem ovogodišnjeg Plava Laguna Croatia Opena, svladavši ga sa 6-3, 6-4 te tako bez izgubljenog seta stigao do svog drugog umaškog finala u kojem će ga u nedjelju od 20 sati čekati Australac Alexei Popyrin

Za 38-godišnjeg Švicarca ovo je 31. pojedinačno finale na ATP Touru, ali prvo nakon gotovo četiri godine čekanja. Za pobjedu nad Sonegom trebao je 87 minuta, a toliko je Popyrinu i Matteu Arnaldiju trebalo kako bi završili samo prvi set prvog polufinala u kojem je 23-godišnji Australac slavio sa 6-7 (2), 7-5, 6-3 nakon tri sata i 17 minuta velike borbe.

'Da, ali on je mlad, brže će se oporaviti. No, odigrao sam još jedan odličan meč, najbolji u ovom tjednu i radujem se što ću i nedjelju ponovno biti na terenu', poručio je miljenik umaške publike, koju je još jednom zabavio u slavlju nakon pobjede.

Ostao je još jedan korak na putu prema 17. naslovu u karijeri, prvom od 2017. kad je slavio u Ženevi.

'Stvarno sam sretan. Igrao sam na visokoj razini, Sonega nije lako pomaknuti. Nisam mu želio dopustiti da ima vremena namjestiti se na udarac. Uspjelo mi je i nadam se da imam u sebi još jednu pobjedu.'

Ima priliku u tjedan dana osvojiti već drugi pobjednički trofej, jer je prošlu nedjelju u Gstaadu osvojio turnir parova sa sunarodnjakom Dominicom Strickerom.

'Taj naslov je bio važan, iako je u parovima koje ne igram baš često. Posebno je pobijediti na domaćem terenu, ponovno osjetiti te pozitivne emocije. Pokušavam ponovno doći na visoku razinu. Nije lako u mojim godinama vraćati se nakon operacija i dugotrajnog izbivanja, ali uspijevam se motivirati. U meni još ima strasti.'

Osjetili su to i navijači. Iako je većina bila na Sonegovoj strani, Wawrinka ih je 'kupio' svojim teniskim umijećem. A ono će mu trebati za još jednu pobjedu, kako bi 17 godina nakon što je u Umagu osvojio svoj prvi naslov u karijeri, ponovno kao pobjednik uživao u vatrometu nad Stella Marisom.

'Mlad je, čvrst. Gledao sam ga u polufinalu. Mislim da je odigrao odlično. Ove smo godine i trenirali. Osjetio sam njegovu loptu. Nema sumnje da ću morati opet igrati svoj najbolji tenis.'

Nedjeljno finale na umaškom stadionu 'Goran Ivanišević' započet će u 20 sati.