• Zadnja izmjena 26.06.2010 11:55
  • Objavljeno 25.06.2010 u 22:01
Villa Torres furija Španjolska

Izvor: Pixsell PXL Agencije / Autor: Tobias Kuberski

Španjolska i Čile zatvorili su krug sudionika osmine finala nogometnog SP-a. Iako nisu sami odlučivali o svojim sudbinama dvije reprezentacije s najvišim rejtingom u skupini H pronašli su put među najboljih 16

Španjolska je slavila rezultatom 2:1 i tako preuzela primat u svojoj skupini nakon šokantnog poraza od Švicarske u prvom nastupu. 'Furija' je veći dio problema riješila u prvom poluvremenu u kojem je postigla dva gola i zaradila isključenje protivnika.

Prvi gol došao je nakon nepotrebnog ispucavanja (trebao je loptu izbaciti u aut) istrčalog vratara Brava koji je 'proigrao' Villu. Iako je bio na više od 40 metara od gola, Villa je pogodio praznu mrežu i tako se pridružio Higuainu na čelu ljestvice strijelaca s tri gola.

Drugi gol Španjolaca, 100. na turniru, postigao je Andres Iniesta. Villa je odigrao ulogu dodavača, a Barcin veznjak točno je naciljao suprotni kut Čilea. U istoj akciji sudac je vidio prekršaj za drugi žuti karton Čileanca Estrade. Čini se, preoštro.

Čileu je u nastavku prijetila mogućnost da Švicarska zabije i izbaci ih iz drugog kruga, ali vrlo dobri 'latinosi' nisu čekali poklone od Hondurasa. Sretnim šutom Villara smanjili su rezultat i do kraja dvoboj rutinski održavali rezultat. Jesu poraženi, ali plasman dalje ni u jednom trenutku nije im dolazio pod znak pitanja.

U posljednjih pola sata nije bilo nogometa. Vidjeli smo gomilu dodavanja bez ikakvih ambicija za postizanje golova. Da su Švicarci poveli, i ovdje bi se situacija vjerojatno zakomplicirala, ali s obzirom na to da su u drugoj utakmici mreže mirovale, nogometna braća odlučila su 'ubiti' zadnjih pola sata bez ikakvih nakana da si međusobno naude. Poštenije bi bilo da su u 60. minuti otišli kući.

Španjolska će tako četvrtinu finala tražiti u susjedskom derbiju protiv Portugala, dok će Čile za isti plasman igrati protiv starih kontinentalnih poznanika, selekcije Brazila.