sp u plivanju

Sjöström ipak do svjetskog rekorda, tri zlata za Dressela

29.07.2017 u 20:08

Američki plivač Caeleb Dressel (20) s tri zlata osvojena pretposljednjeg dana Svjetskog prvenstva u Budimpešti izrastao je u novu svjetsku sprintersku zvijezdu. Dressel je slavio na 50 metara slobodno i 100 metara leptir, te je bio članom američke mješovite štafete na 4x100 metara slobodno koja je postavila i novi svjetski rekord...

Dressel je u prvoj finalnoj utrci dana stigao do zlata na 50 metara slobodno s novim osobnim rekordom od 21.15 sekundi, pobijedivši srebrnog Brazilca Brunu Fratusa za 12 stotinki, a brončanog Britanca Benjamina Prouda za 28 stotinki.

Nedugo potom Dressel se ponovno našao u bazenu i stigao do svog trećeg pojedinačnog zlata u Budimpešti, bio je prije dva dana najbrži na 100 metara slobodno. Mladi Amerikanac je u utrci na 100 metara leptir bio dominantan i na cilj stigao u vremenu od 49.86 sekundi, što je samo četiri stotinke sporije od osam godina starog rekorda njegova velikog prethodnika Michaela Phelpsa. Domaće gledatelje razveselio je Kristof Milak koji je osvojio srebro s 50.62, dok su do bronce stigli olimpijski pobjednik iz Rio de Janeira u ovoj disciplini Singapurac Joseph Schooling i Britanac James Guy s 50.83.

Dressel je u posljednjoj utrci dana stigao i do svog šestog zlata u Budimpešti, a trećeg kao član američkih štafeta. Nakon pobjeda na 4x100 metara slobodno za muške i u mješovitoj konkurenciji na 4x100 metara mješovito, Dressel je pobijedio i u mješovitoj štafeti na 4x100 metara slobodno. On je u prvoj izmjeni sjajno povukao svoju ekipu, a Nathan Adrian, Mallory Comerford i Simone Manuel su dovršili posao i na cilj stigli s 3:19.60 minuta, odnosno 3.45 sekundi brže od američke štafete koja prije dvije godine pobijedila u Kazanu kada je ova disciplina prvi puta održana. Srebro je osvojila Nizozemska (3:21.81), a broncu Kanada (3:23.55).

I dok muškim sprintom dominira Dressel, kod žena tu ulogu ima Šveđanka Sara Sjöström (23). Ona je postala nova svjetska rekorderka na 50 metara slobodno svladavši tu dionicu u polufinalu za 23.67 sekundi što je za šest stotinki brže od osam godina starog rekorda Njemice Britte Steffen.

>> Kakva nepravda! Oborila je svjetski rekord, a ostala bez medalje!

Prije tog rekorda Sjöström je osvojila zlatnu medalju na 50 metara leptir s rekordom svjetskih prvenstava od 24.60 sekundi, što je za 17 stotinki sporije od njezina svjetskog rekorda. Ranije ovog tjedna Šveđanka je bila najbolja i na 100 metara leptir. Sjöström je tako u Budimpešti ponovila svoj uspjeh otprije dvije godine iz Kazana kada je također bila najbolja i na 50 metara i na 100 metara leptir. Sjöström je u Budimpešti plivala svjetski rekord i na 100 metara slobodno, ali u prvoj izmjeni štafetne utrke na 4x100 metara slobodno, dok je u finalu u pojedinačnoj konkurenciji završila na drugom mjestu iza Amerikanke Simone Manuel.

Srebro na 50 metara leptir osvojila je Nizozemka Ranomi Kromowidjojo s 25.38, a broncu Egipćanka Farida Osman s 25.39 što je novi afrički rekord.

Amerikanka Katie Ledecky (20) nastavila je dominirati dugoprugaškim utrkama, ona je na trećem SP zaredom objedinila naslove na 400 metara, 800 metara i 1500 metara slobodno. U finalu utrke na 800 metara slobodno Ledecky je vodila od početka do kraja utrke i na cilj stigla s vremenom  8:12.68, gotovo tri sekunde ispred srebrne Kineskinje Li Bingjie (8:15.46), dok je broncu osvojila još jedna Amerikanka Leah Smith s 8:17.22. Za Ledecky je ovo već 14. zlato sa Svjetskih prvenstava.

Australka Emily Seebohm (25) obranila je naslov svjetske prvakinje na 200 metara leđno s vremenom 2:05.68 svladavši domaću heroinu Katinku Hosszu, kojoj je pripalo srebro, za 17 stotinki, dok je do bronce stigla Amerikanka Kathleen Baker s 2:06.48. Za Hosszu ovo je drugo srebro na 200 metara leđno s velikih natjecanja zaredom, lani je u Riju bila druga iza Amerikanke Maye DiRado.