Olimpijske igre

Senzacija u finalu plivačkih natjecanja; 18-godišnji Tunižanin sve iznenadio zlatom, a Australke postavile svjetski rekord

• S.K. / Hina
  • Zadnja izmjena 25.07.2021 09:20
  • Objavljeno 25.07.2021 u 09:20

Tunižanin Ahmed Hafnaoui je osvojio zlatnu medalju na 400m slobodno, a australska štafeta 4x100m slobodno je postavila novi svjetski rekord

Senzacija prvog finalnog dana plivačkih natjecanja na Olimpijskim igrama u Tokiju postao je 18-godišnji Tunižanin Ahmed Hafnaoui koji je osvojio zlatnu medalju na 400m slobodno, a prvi svjetski rekord postavila je australska štafeta 4x100m slobodno (3:29.69) poboljšavši svoje prijašnje najbolje vrijeme iz 2018. za 36 stotinki.

Mladi Tunižanin Ahmed Hafnaoui je u svom olimpijskom debiju šokirao predstavnike plivačkih velesila i u posljednjih 50 metara isplivao iz anonimnosti do naslova olimpijskog pobjednika (3:43.36). Do tada je u vodstvu bio Australac Jack McLoughlin, ali je u sjajnom finišu Hafnaoui plivajući u osmoj stazi ostavio 26-godišnjeg Australca samo sa srebrom (3:43.52). Broncu je osvojio Amerikanac Kieran Smith (3:43.94).

Prvu američku zlanu medalju na Igrama u Tokiju osvojio je Chase Kalisz (4:09.42) na 400m mješovito. U toj su disciplini Amerikanci imali dvostruko slavlje, jer je do srebra doplivao Jay Litherland (4:10.28), dok je broncu osvojio Australac Brandon Smith (4:10.38).

U istoj disciplini za plivačice bez naslova olimpijske pobjednice ostala je svjetska rekorderka Mađarica Katinka Hosszu, koja pet godina nakon trijumfa u Rio de Janeiru nije uspjela doći ni do odličja. Japanka Yui Ohashi (4:32.08) naslijedila je Hosszu na olimpijskom tronu, a srebro i bronca odlaze u SAD zahvaljujući Emmi Weyant (4:32.76) i Hali Flickinger (4:34.90). Četvrta je bila Španjolka Mireia Belmonte (4:35.13), a tek peto mjesto osvojila je Hosszu (4:35.98).

Za prvo australsko plivačko zlato u Tokiju pobrinula se ženska štafeta 4x100m koju su činile Bronte Campbell, Meg Harris, Emma McKeon i Cate Campbell. To su i imena novih svjetskih rekorderki, prvoj ženskoj štafeti koja se spustila ispod granice od tri i pol minute (3:29.69).

Iznenadila je štafeta Kanade koja je došla do srebrnog odličja (3:32.78) nadmašivši za tri stotinke američku štafetu koja je osvojila broncu.