'DOŠAO JE I TAJ DAN...'

Prije 23 godine cijela Hrvatska je bila uz Dinamo; na terenu se dogodila nogometna oluja, a Partizan je bio pregažen...

30.07.2020 u 10:25

Dinamo je na današnji dan prije 23 godine upisao jednu od najvećih pobjeda u svojoj povijesti. Dana 30. srpnja 1997. u uzvratnom susretu prvog pretkola Lige prvaka Partizan je na Maksimiru pregažen s 5:0

Bio je to dvoboj u prvom pretkolu Lige prvaka te prvi okršaj hrvatskog i srpskog kluba nakon završetka Domovinskog rata. 'Modri' su u Beogradu imali mnogo promašaja i na kraju izgubili sa 1:0. Nervoza prije uzvrata bila je na vrhuncu, stadion je satima prije prvog sučevog zvižduka bio ispunjen do posljednjeg mjesta.

'Ili ćemo ih zgaziti ili nas neće biti, svi ćemo, na čelu s Canjugom (predsjednik kluba op.a.), bježati iz Zagreba', govorilo se u svlačionici tadašnje Croatije. Nisu morali bježati, Partizan je doživio katastrofu, a cijela Hrvatska je bila taj dan uz Dinamo.

U uzvratu u Zagrebu od prve su minute krenuli furiozni napadi. Jedan je od junaka utakmice Edin Mujčin, tadašnja maksimirska desetka, koji je bio u izvorištu akcija za čak četiri pogotka. U 13. je minuti s lijeve je strane ubacio u kazneni prostor, lopta se odbila od Viduke pa od Cvitanovića, koji je vratio Mariću, a on iz okreta poslao loptu kroz noge Krstajiću, kasnije sjajnome, dugogodišnjem igraču njemačkoga Schalkea. Već dvije minute kasnije Krznar je petom uposlio Mujčina, a on zavrnuo na peterac, na glavu Cvitanoviću za 2:0.

U 24. minuti Mujčin je poslao loptu u for Viduki, koji je otišao suviše desno i činilo se da je prilika propuštena. No, Viduka se othrvao Taševskom pa u padu, klizeći na lijevoj nozi, uspio nekako opaliti loptu, koja je nezadrživo klizila po travi točno u suprotni kut, za velikih 3:0.

A Beograđane je tada 'u igru“ pokušao vratiti francuski sudac Gilles Veissiere. Svi su na stadionu pomislili da je u Dinamovu kaznenom prostoru bila riječ o prekršaju u napadu. Svi, pa i igrači obiju momčadi. I dok su se i plavi i crno-bijeli lagano povlačili prema središtu igrališta, odjednom je postalo jasno da je Veissiere, ničim izazvan, dosudio jedanaesterac za Partizan. Loptu je na bijelu točku namjestio Vukićević, a Ladić – obranio! I ne samo obranio: Ladić je bekhendirao loptu, Vukićević natrčao na odbijanac i ponovno snažno pucao, ali Dinamov je vratar opet čudesno obranio i time dodatno zapalio ionako zahuktalu maksimirsku atmosferu!

Samo šest minuta kasnije već je bilo 4:0! Opet je prste umiješao Mujčin. Dodao je desno, Mariću, on loptu propustio do Cvitanovića, koji se sjurio u kazneni prostor, zavrnuo nisku loptu na prvu stativu, a Marić zakucao u mrežu. A, pečat je uslijedio u 69. minuti, nakon savršeno uigrane akcije iz kornera. Prosinečki je iz kuta poslao loptu gotovo paralelno s gol-aut crtom, natrčao je Krznar, uputio povratnu prema vrhu kaznenoga prostora, pritom ju je Petrović preskočio prethodno fingirajući udarac, da bi je potom dočekao Cvitanović i torpedirao pod prečku!

'Jasno je da je to bila utakmica posebnog naboja, prva velika sportska priredba suparnika iz Hrvatske i Srbije nakon rata, utakmica velikih napetosti... Partizan nam je u tom trenutku bio suparnik po mjeri, ono što smo gledali u pripremnim utakmicama dalo nam je do znanja da smo bolja i kvalitetnija momčad, a to se i pokazalo na terenu', prisjetio se prije par godina za klupsku stranicu tadašnji Dinamov trener Marijan Vlak.

'Igrače nije trebalo dodatno motivirati već naprotiv, možda im malo i spuštati tenzije. Već nam je i prva utakmica u Beogradu, gdje je Partizan pobijedio 1:0, pokazala da smo bolji. Propustili smo jako puno prilika. Poraz nikad nije dobar, ali on nas je još više mobilizirao, kako nas, tako i navijački puk. Cijela je Hrvatska bila uz nas.'

Atmosfera je bila nezaboravna, stadionom se orilo: Došao je i taj dan, umro je Partizan...', a na terenu se dogodila nogometna oluja...

Croatia – Partizan 5:0 (prva utakmica: Partizan – Croatia 1:0)

Sudac: Gilles Veissiere (Francuska); gledatelja: 40.000

Croatia: Ladić – D. Šimić, Jurić, Jurčić – Šarić, Mujčin (71. Brlenić), Prosinečki, Marić (67. Petrović), Krznar – Viduka (75. Tomas), I. Cvitanović; Trener: Marijan Vlak

Partizan: Kralj – Taševski, Bolić, Svetličić, Szabo, Krstajić – Tomić (46. Ilić), Vukićević, Trobok, Stojisavljević (65. Ćirić) – Obradović (46. Isailović) Trener: Ljubiša Tumbaković

Strijelci: 1:0 Marić (13.), 2:0 I. Cvitanović (15.), 3:0 Viduka (24.), 4:0 Marić (43.), 5:0 I. Cvitanović (68.)