velika tuga

Preminuo je legendarni izbornik i tvorac najvećeg uspjeha bugarskog nogometa

03.01.2026 u 17:21

Bionic
Reading

Tvorac najvećeg uspjeha u povijesti bugarske nogometne reprezentacije, četvrtog mjesta na SP-u 1994. godine, Dimitar Penev umro je u 80. godini, objavio je Bugarski nogometni savez

Dimitar Penev je u tri navrata vodio bugarsku reprezentaciju (1989., 1991. do 1996., 2007.), a u 55 susreta za kormilom ostvario je 25 pobjeda, 15 remija i 15 poraza.

Pod njegovim vodstvom reprezentacija je stigla do svog najvećeg uspjeha u povijesti, četvrtog mjesta na Svjetskom prvenstvu u Sjedinjenim Državama 1994. godine. Također je vodio reprezentaciju do prvog nastupa na Europskom nogometnom prvenstvu 1996. u Engleskoj.

Bio je i trener sofijskog CSKA, Dimitrovgrada, Spartaka Varne, Lioninga i Al Nasra. Kao igrač je za reprezentaciju upisao 90 nastupa i postigao dva gola nastupivši na tri Svjetska prvenstva. Osam puta je postao prvak Bugarske, sedam puta u dresu CSKA, a jednom s Lokomotivom, dok je dva puta izabran za najboljeg nogometaša Bugarske.

'Ovo je crni dan ne samo za bugarski nogomet, već i za naš nacionalni sport i za naše društvo u cjelini. Napustila nas je prava legenda. To je čovjek kojeg su u Bugarskoj voljeli i poštovali apsolutno svi, ne samo zbog njegovih ogromnih uspjeha kao nogometaša i trenera, već i zbog iznimne osobe kakva je bio', kazao je predsjednik Bugarskog nogometnog saveza Georgi Ivanov.

Od Peneva se na društvenim mrežama oprostio i najbolji bugarski nogometaš svih vremena Hristo Stoičkov.

'Div! Najveći od svih! Patrijarh našeg nogometa! Čovjek koji nas je učinio četvrtima na svijetu! Čovjek koji je oblikovao desetke nas kao ljude i kao sportaše! Počivaj u miru, šefe! Nikada nećeš biti zaboravljen', napisao je Stoičkov.