šamanić u fokusu

Potez legendarnog trenera Gregga Popovicha vezan uz najmlađeg Hrvata u NBA ligi kakav se nije očekivao; Bogdanović tricama uništio Lakerse

25.02.2021 u 08:52

U košarkaškoj NBA ligi u srijedu je odigrano ukupno devet utakmica, a nastupila su tri hrvatska košarkaša od kojih je najbolji bio Bojan Bogdanović koji je u novoj pobjedi Utaha zabio 15 koševa

No, večer je svakako obilježio nastup 21-godišnjeg Luke Šamanića koji je po prvi puta u karijeri bio u prvoj petorci San Antonio Spursa (ovo mu je tek 4. nastup u sezoni) što je malo tko mogao očekivati nakon prilike kakvu je dobio u dvije sezone. Legendarni trener Gregg Popovich očito je odlučio dati mu veću minutažu u nastavku sezone jer je pokazao ogroman napredak…

Iako su njegovi Spursi poraženi na gostovanju kod Oklahoma City Thundera 102:99 najmlađi Hrvat u NBA-u ovu će večer pamtiti. Nekadašnji igrač KK Zagreb, koji je ove sezone igrao većinom u razvojnoj G ligi za Austin Spurse (prosjek 21,8 koševa i 11,3 skokova!), na parketu je proveo ukupno 19 minuta i ostvario je učinak od četiri koša i četiri skoka (šut iz igre 2/3 i trice 0/2).

Dodajmo kako je najbolji kod Thundera bio Kanađanin Shai Gilgeous-Alexander s 42 koša, osam skokova i četiri asistencije, a kod Spursa Dejounte Murray s 27 koševa, devet skokova i šest asistencija.

Treba reći kako su Spursi igrali prvi put nakon 14. veljače kada su im četiri igrača bila pozitivna na COVID-19 nakon pobjede u Charlotte. Ti igrači - Rudy Gay, Keldon Johnson, Devin Vassell i Derrick White - nisu igrali ni u srijedu.

Od tri Hrvata koji su nastupili svakako je najbolju večer imao Bojan Bogdanović koji je u novoj pobjedi Utaha nad LA Lakersima 114:89 zabio 15 koševa (šut za tricu 5-8), a uz to je upisao dvije asistencije, dva skoka i dvije ukradene lopte. Jordan Clarkson je kao i Rudy Gobert ubacio 18 koševa.

Za Jazzere je to bila 22. pobjeda u zadnje 23 utakmice, a za Lakerse – koji su u krizi bez ozlijeđenog Anthonyja Davisa – ovo je bio peti poraz u posljednjih utakmica.

Bogdanović je bio najbolji strijalac kod Utaha, a svakako treba reći da su aktualnim NBA prvacima ubacili 22 trice. Uz to su postavili i novi NBA rekord; u dvije su utakmice u nizu ukupno ubacili 50 trica što nije uspjela još niti jedna momčad u povijesti NBA lige!

Kod Lakersa LeBron James ostvario je učinak od 19 koševa, četiri skoka i četiri asistencije, a Montrezl Harrell dodao je 16 koševa.

Dodajmo kako su Phoenix Suns nadigrali Charlotte Hornetse u gostima 121:124, a Šibenčanin Dario Šarić, koji još nije u formi nakon boluesti i ozljede, za 16 minuta ostvario je učinak od šest koševa, četiri skoka, dvije asistencije i tri ukradene lopte.

Malik Monk je ubacio 29 koša za Charlotte, a LaMelo Ball i Gordon Hayward su ubacili svaki po 20.

Kod Phoenxa najbolji je bio Devin Booker sa 33 poena, dok je Chris Paul postigao 20 pogodaka uz deset asistencija i osam skokova.

nba novosti

Devin Booker zamjena za Anthony Davisa na All-Star utakmici

Igrač Phoenix Sunsa Devin Booker pozvan je u srijedu kao zemjena za ozlijeđenog Anthonyja Davisa za All Star utakmicu.

Bookera, koji ima prosjek 24,7 koševa , 4,3 asistencije i 3,8 skokova po utakmici, kao zamjenu odredio je povjerenik NBA Adam Silver.

Davis je na popisu igrača za All Star utakmicu stavljen među zamjene, ali su Lakers objavili da će morati pauzirati još mjesec dana zbog istegnuća desnog lista što je rezultat pogoršanja upale Ahilove tetive.

All Star utakmica je ove godine na rasporedu 7. ožujka i igra se u Atlanti.

Sastave momčadi za All star utakmicu, koja se ove godine zbog pandemije koronavirusa igra bez gledatelja, objavit će 4. ožujka kapetani Kevin Durant (Brooklyn Nets) i LeBron James (Los Angeles Lakers). (Hina)

Rezultati

• Indiana Pacers - Golden State Warriors 107-111
  • Atlanta Hawks - Boston Celtics 127-112
  • Cleveland Cavaliers - Houston Rockets 112-96
  • Miami Heat - Toronto Raptors 116-108
  • Chicago Bulls - Minnesota Timberwolves 133-126 (produžeci)
  • New Orleans Pelicans - Detroit Pistons 128-118
  • Oklahoma City Thunder - San Antonio Spurs 102-99 (Luka Šamanić je igrao 19 minuta za San Antonio, zabio je četiri koša i upisao četiri skoka)
  • Phoenix Suns - Charlotte Hornets 121-124 (Dario Šarić je igrao 16 minuta za Phoenix, zabio je šest koševa i upisao četiri skoka, dvije asistencije i tri ukradene lopte)
  • Utah Jazz - Los Angeles Lakers 114-89 (Bojan Bogdanović je igrao 26 minuta za Utah, zabio je 15 koševa i upisao dvije asistencije, dva skoka i dvije ukradene lopte)