KORAK UNATRAG ZA SP

Osakaćena Hrvatska doživjela jako bolan poraz na početku kvalifikacija

24.11.2017 u 22:23

U prvoj kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko košarkaško prvenstvo 2019. u Kini hrvatska reprezentacija poražena je na gostovanju kod Nizozemske 61:68 (13-18, 18-15, 17-17, 13-18)

Zbog obveza igrača u NBA ligi te sukoba Eurolige i FIBA-e reprezentacije su u kvalifikacijski ciklus ušle znatno osakaćene pa tako i Hrvatska (bez 15-ak igrača) koja je posrnula već na prvoj prepreci.

Predsjednik HKS-a Stojko Vranković je uoči početka kvalifikacija poručio kako su to najbolji košarkaši koje u ovom trenutku ima Hrvatska, ali to nije bilo dovoljno za slavlje u Nizozemskoj koja po košarkaškoj tradiciji i prošlosti ne može u istu rečenicu s Hrvatskom. I zato ovaj poraz boli...

No od stare slave se ne živi, to mi najbolje znamo, a vidjelo se to i na gostovanju u Almereu gdje je Hrvatska imala velikih problema u ofenzivnom dijelu, jer je šut bio katastrofalnih 30 posto (16-53).

Igrači koje je novi izbornik Ivica Skelin poveo u Nizozemsku vrlo su nervozno krenuli u susret, trebalo im je punih pet minuta da postignu prve poene. S druge strane, i domaći igrači bili su vrlo neprecizni na početku dvoboja, oni su prvi ubačaj iz igre postigli nakon više od tri i pol minute, no uspjeli su izgraditi vodstvo od 8:0.

U drugoj četvrtini Nizozemce je služio šut za tricu, pa su dvije i pol minute prije odlaska na odmor imali velikih 11 razlike (33:22). Serijom 9-0 Hrvatska je do kraja prvog poluvremena smanjila na 33:31, ali i u treću četvrtinu je krenula vrlo slabo, prvenstveno u napadu, pa su Nizozemci uspijevali održavati prednost i do kraja tog dijela igre.

Početkom posljednjeg dijela utakmice činilo se da će Hrvatska ipak osvojiti prve bodove. Dobrim postavljanjem u obrani hrvatski su igrači prisiljavali Nizozemce na pogrešna dodavanja i šutove iz neizrađenih pozicija, pa je Hrvatska povela sa 54:50 i imala nekoliko napada pri tom rezultatu.

Nažalost, nije ih iskoristila da bi Nizozemci, koji su u prvih pet i pol minuta četvrte četvrtine bili bez postignutog poena, sa sedam uzastopnih pogođenih slobodnih bacanja stigli u vodstvo od 57:54.

U samoj završnici susreta u junaka nizozemske pobjede izrastao je Yannick Franke koji je pogodio tricu za 62:57 1:46 minuta prije kraja utakmice, a zatim i ulaz za 64:59 na ulasku u posljednju minutu.

Jedini koji su zaslužili prolaznu ocjenu u hrvatskoj reprezentaciji bili su Željko Šakić sa 24 i Filip Krušlin sa 19 koševa, dok je Nizozemsku predvodio Franke sa 24 ubačaja.

U drugom susretu 1. kola ove skupine Italija je svladala Rumunjsku sa 75:70.

U 2. kolu Hrvatska će u nedjelju u KC 'Dražen Petrović' ugostiti Italiju, a pobjeda je imperativ.

Prolazak u drugi krug kvalifikacija izborit će tri prvoplasirane reprezentacije iz skupine, a bodovi se prenose.